Počet obětí útoků v Norsku vzrostl na 92. Střelec už se přiznal

Norové drží smutek. Řádění šíleného útočníka v metropoli Oslu a na nedalekém ostrově Utöya si vyžádalo nejméně 92 mrtvých. Úřady navíc stále pohřešují několik dalších osob. Ve vodě kolem Utöyi proto po případných dalších obětech záchranáři pátrají. Strůjce obou atentátů policie zadržela a vyslýchá ho. Hovoří o něm jako o křesťanském fundamentalistovi. Zajištěný se už přiznal, že střílel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norové se z tragických útoků nemohou vzpamatovat

Norové se z tragických útoků nemohou vzpamatovat | Zdroj: ČTK

Vyšetřovatelé už zatčeného dvaatřicetiletého střelce Anderse Behringa Breivika obvinili z obou krvavých činů. Policie ho vyslýchá na základě teroristického zákona. Zatím se nevylučuje ani možnost, že měl komplice.

Ministr zahraničí Jonas Gahr Store pak nevyloučil politické pozadí útoků. Kvůli pokračujícímu vyšetřování ale podrobnosti nezveřejnil:

„Soudím, že to co tu vidíme je politicky motivované násilí s cílem ohrozit společnost. Policie zahájila velmi rychlé a efektivní vyšetřování, které stále pokračuje.“

Solidaritu Norům vyjádřila řada světových představitelů i organizací. Hlubokou lítost nad tragédií v Oslo a na ostrově Utöya vyjádřil premiér Petr Nečas v kondolenčním dopise norskému premiérovi Jensi Stoltenbergovi. Odsoudil zároveň jakýkoliv projev extrémního násilí. K těm, kdo Norsku vyjádřili soustrast, se připojil i český prezident Václav Klaus. V kondolenčním telegramu králi Haraldovi odsoudil barbarské metody a skutky, které vedly k tomuto krveprolití a které nelze ničím ospravedlnit.

O tom, že Norové v tomto tragickém čase nejsou sami a myslí na ně celý svět, mluvil i premiér Stoltneberg.

Ten se sešel s několika lidmi, kteří útok přežili. Mnohé z nich označil za hrdiny, kteří zachránili životy svým přátelům.

Na ostrov Utöya, který se stal dějištěm střelby přicestoval kromě rodin obětí i norský královský pár. Nálada byla velmi emotivní a neformální. Králova podle norských médií objímala ty, kteří přežili. Norský král pak utíral slzy.

Norská policie se při vyšetřování masakru u Osla zaměří na to, zda bylo více střelců než pouze ten, který byl zadržen. Policie zároveň oznámila, že střelba a výbuchy si možná vyžádaly další životy. Asi pět dalších mladých lidí se ještě pohřešuje. Dosud bylo potvrzeno 92 obětí.

Mezitím vyplouvají na povrch některá fakta o zadržení střelce. Hlavního podezřelého z útoků v Norsku, dvaatřicetiletého Nora Anderse Béringa Brejvíka, zneškodnili protiterorističtí specialisté oslepením slzným plynem. Ten vystřelili ze vzduchu. S odvoláním na policejní zdroje o tom informovala televizní stanice NRK.

Speciální jednotka se údajně okamžitě po prvním hlášení o střelbě přesunula vrtulníkem ke 40 kilometrů vzdálenému ostrovu. Podrobnosti o konkrétním zadržení Brejvika ale policie odmítla uvést.

Lubica Bergmanová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme