Rok čekali rodiny pozůstalých a vlastně všichni obyvatelé Norska na rozsudek nad mužem, který se změnil obraz celé země. Extremista Anders Breivik, který loni v létě zabil v Oslu a na ostrově Utøya 77 lidí, si před soudem vyslechl svůj verdikt.
Blahobytné Norsko žilo dlouhé roky v poklidu a dostatku, jakoby stranou od globalizovaného světa a jeho temných stránek - finančních otřesů, bídy, terorismu. Spisovatel Jo Nesbo o své severské vlasti napsal, že působila na Nory jako panna, neposkvrněná společenským zlem. Toto období nevinnosti a jistoty skončilo 22. července letošního roku, kdy fanatický nacionalista Anders Breivik sám povraždil během několika málo hodin skoro osmdesát lidí, většinou na prahu dospělosti nebo ještě před ním. Pravicový extremista zaútočil symbolicky také na vládní politiku solidarity a otevřenosti vůči přistěhovalcům.
Norský soud rozhodl, že masový vrah Anders Breivik, který zabil při pumovém útoku v Oslu a střelbou na ostrově Utöya 77 lidí, stráví další 4 týdny v úplné izolaci. Soudní líčení bylo neveřejné a provázela ho přísná bezpečnostní opatření.
Ode dneška nejméně 8 týdnů stráví ve vazbě strůjce pátečního masakru v Norsku. Polovinu z této lhůty bude Anders Breivik v izolaci. Policie se obává, že by mohl narušovat vyšetřování. Postupu policistů se dnes zastal norský ministr vnitra. Veřejnost si ale začíná klást nepříjemné otázky.
V Oslu a v Londýně pokračuje vyšetřování hromadných vražd, které spáchal Anders Breivik v norském hlavním městě a na nedalekém ostrově Utöya. Britská policie prošetřuje Breivikovo tvrzení, že byl ve spojení s krajní pravicí v Británii. A premiér David Cameron svolal zasedání národní bezpečnostní rady.
|Zdenka Turková, Jana Zemanová, Radek Pavlovič, Jan Piroch, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
Norský dvaatřicetiletý útočník Anders Behring Breivik, který nastražil v pátek odpoledne v centru Osla bombu, která připravila o život 7 kolemjdoucích a vzápětí se přesunul na ostrov Utöya, kde se konalo setkání mladých levicových příznivců a zde převlečen za policistu zastřelil 86 mladých lidí, svého činu nelituje. Policie ho zadržela již v sobotu v noci, k činům doznal a zítra stane poprvé před soudem.
Norové drží smutek. Řádění pravicového extremisty si v Oslu a na nedalekém ostrově Utöya vyžádalo 92 obětí. Stále se totiž pohřešuje několik dětí, které byly na táboře mladých sociálních demokratů. Ve vodě kolem Utöji proto stále pátrají záchranáři po dalších tělech. Dnes byla v Oslu odsloužena mše za oběti masakru.
Norové jsou šokování tím, že pachatelem masakru, při kterém v pátek zahynulo až 92 lidí byl jejich spoluobčan. Doufají ale, že to nakonec bude ku prospěchu.
Norové drží smutek. Řádění šíleného útočníka v metropoli Oslu a na nedalekém ostrově Utöya si vyžádalo nejméně 92 mrtvých. Úřady navíc stále pohřešují několik dalších osob. Ve vodě kolem Utöyi proto po případných dalších obětech záchranáři pátrají. Strůjce obou atentátů policie zadržela a vyslýchá ho. Hovoří o něm jako o křesťanském fundamentalistovi. Zajištěný se už přiznal, že střílel.
Dvaatřicetiletý Nor Anders Behring Breivik, kterého zadržela norská policie po atentátech v Oslu, měl možná spolupachatele. Oznámila to tamní média s tím, že to policie prověřuje a údajně po muži už pátrá. Zatímco Breivik na sobě měl policejní oděv, druhý prý nikoli. Norská média hovoří o muži, který při dvou útocích v Oslu a na nedalekém ostrůvku zabil nejméně 92 lidí, jako o křesťanském fundamentalistovi s extrémními pravicovými názory.
Norský premiér Jens Stoltenberg vyhlásil národní smutek. Páteční útoky v centru Oslo a na ostrově Utöya označil za národní tragédii. Při teroristických útocích zahynulo nejméně 91 lidí. 84 oběťmi jsou mladí lidé, kteří se účastnili letního tábora levicové mládeže. 7 lidí pak zahynulo při pumovém útoku v centru Oslo.
Při teroristických útocích v Norsku zemřelo včera podle nejnovějších údajů celkem 91 lidí. Sedm z nich při mohutném výbuchu v centru Osla, ostatní na ostrově nedaleko metropole. Většinu z obětí tak tvoří nezletilí účastníci letního tábora příznivců vládní sociální demokracie, který se na ostrově konal. Pachatele policie zadržela - je jím dvatřicetiletý Nor. Spekulace o tom, že za útoky stojí islamisté se tak nepotvrdily. Norská vláda okamžitě zpřísnila bezpečnostní opatření v zemi.
Podle norské policie má střelec na ostrově Utöya na svědomí minimálně 80 lidských životů. Ozbrojený muž v policejní uniformě tam včera večer začal pálit na účastníky setkání mládežnické organizace vládních sociálních demokratů. Policii se podařilo dvaatřicetiletého střelce zadržet.
Spojené státy cítí s Norskem, prohlásil americký prezident Barack Obama po teroristických útocích, které si vyžádaly nejméně 17 obětí. Američané podle něj poskytnou norským spojencům veškerou dostupnou pomoc při vyšetřování.
Norsko paralyzovaly dva, podle všeho související teroristické útoky. Pozdě odpoledne explodovala ve vládní čtvrti v centru Osla silná nálož. Na ostrově nedaleko metropole pak neznámý muž převlečený za strážce zákona začal střílet na účastníky setkání mládežnické organizace vládní Dělnické strany.
K teroristickým útokům v norském Oslu se podle deníku New York Times přihlásila radikální islamisté z organizace Pomocníci světového džihádu. Teroristé nastražili silnou nálož v centru Osla a stáli zřejmě i v pozadí střelby na účastníky setkání mládežnické organizace Dělnické strany na ostrově nedaleko hlavního města. Oba útoky nepřežilo minimálně 20 osob.