Anders Behring Breivik, útočník z Osla, ničeho nelituje
Norský dvaatřicetiletý útočník Anders Behring Breivik, který nastražil v pátek odpoledne v centru Osla bombu, která připravila o život 7 kolemjdoucích a vzápětí se přesunul na ostrov Utöya, kde se konalo setkání mladých levicových příznivců a zde převlečen za policistu zastřelil 86 mladých lidí, svého činu nelituje. Policie ho zadržela již v sobotu v noci, k činům doznal a zítra stane poprvé před soudem.
Anders Behring Breivik se k činu přiznal a vypověděl, že útočil sám. Nepřiznal se ale ke spáchání zločinu. Podle Breivikova právníka byla motivem činu snaha změnit norskou společnost.
"Policie stále pracuje s několika verzemi, včetně té, že střelec měl spolupachatele. Dnes na severovýchodě Osla proto podnikla několik razií do bytů jeho možných kompliců. Při zákroku se ale nenašly žádné výbušniny a po krátkém výslechu policie všechny zadržené propustila," říká zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Norsku Ondřej Bouda.
O hrůzné události mluvil na Radiožurnálu Odborník na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslav Mareš
Policie se teď snaží vše ověřit, žádného dalšího podezřelého ale nazajistila. Současně potvrdila 93 mrtvých při obou atentátech a stále několik pohřešovaných.
Breivik má zítra stanout před soudem, kde se má projednávat prodloužení vazby a kde chce také svůj čin vysvětlit.
Chtěl v Praze koupit zbraně?
Jak vyplývá z jeho zápisků, na masakr se nejpozději od podzimu roku 2009 připravoval. Mimo jiné také v Praze. Česká policie ale dosud z Norska neobdržela oficiální cestou informace o jeho loňském pobytu u nás. Prahu měl navštívit za účelem nákupu zbraní. Zřejmě tady ale neuspěl, vyplývá z výňatků z jeho rozsáhlého manifestu, které kolují na internetu.Ve svých zápiscích nastínil vizi Evropy bez multikulturalismu a muslimů a popsal přípravy na teroristické akty.
Podle odborníka na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše ale tajné služby nepoznaly v těchto rukopisech možného brutálního atentátníka.
V katedrále v norské metropoli Oslu se dnes konala mše za oběti pátečních atentátů. Mši byl přítomen i král Harald V. s královnou Sonjou a rovněž premiér Jens Stoltenberg. Mezitím vyšlo najevo, že policii trvalo hodinu a půl, než se dostala na ostrov od chvíle, kdy střelec Anders Behring Breivik začal po mládeži střílet. Policisté prý neměli rychle k dispozici vrtulník a když dorazili ke břehu jezera, nemohli najít člun. Breivik stačil zastřelit 86 lidí, než se pak policistům vzdal.
Jeho otec, který je v důchodu a žije ve Francii, dnes řekl, že je v šoku a že se o činu dověděl přes internet. Se synem se prý neviděl od roku 1995.Trest, který Breivikovi za oba násilné činy hrozí, je podle norského práva maximálně 21 let vězení.