Patriarcha Kirill pomáhá válce, tvrdí rozvědka. Kyjev ho zařadil na seznam hledaných osob

Ukrajinské ministerstvo vnitra zařadilo moskevského patriarchu Kirilla mezi osoby, po kterých se vede pátrání. Úřady v Kyjevě ho viní, že napomáhá ruské agresi proti Ukrajině. Píše to v sobotu agentura Reuters, podle které se však nejspíše jedná o pouhé symbolické gesto. Církevní hodnostář, který podporuje válečnou politiku ruského prezidenta Vladimira Putina, totiž žije v Rusku, kde mu zatčení na podnět ukrajinských úřadů rozhodně nehrozí.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin a patriarcha Kirill

Podle tajné služby Kirill napomáhá ruské vojenské agresi | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Ministerstvo vnitra zveřejnilo výzvu k pátrání po Kirillovi včetně jeho fotky v liturgickém oblečení. Podle textu se skrývá před vyšetřováním. Ukrajina začala s hlavou ruské pravoslavné církve v listopadu trestní řízení.

Tajná služba SBU uvedla, že shromáždila důkazy, že Kirill napomáhá ruské vojenské agresi, popírá válečné zločiny, jichž se na Ukrajině dopouštějí členové ruských invazních jednotek, a rozšiřuje mezi věřícími protiukrajinskou propagandu.

Ukrajinský ‚Paša Mercedes‘ je na svobodě, miliony na kauci vybrali věřící. Stíhaný je za kolaboraci s Ruskem

Číst článek

Ruské agentuře RIA Novosti jeden z ruských církevních představitelů řekl, že rozhodnutí ukrajinských úřadů je „natolik směšné jako předvídatelné“.

V uplynulých měsících začaly ukrajinské úřady vyšetřovat kněží a církevní hodnostáře, kteří jsou členy Ukrajinské pravoslavné církve (dříve Moskevského patriarchátu). Ta byla do loňského května autonomní součástí Ruské pravoslavné církve.

Loni se s ní oficiálně rozešla a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady ji však nadále podezírají ze spolupráce s Moskvou, což církev odmítá. Podle agentury Reuters vyšetřování čelí desítky kněží, a někteří z nich byli obviněni ze zrady.

Ukrajinský parlament také v říjnu schválil v prvním čtení zákon, který může vést k zákazu této pravoslavné církve. Z ní od začátku ruské invaze podle agentury Reuters odešlo mnoho věřících.

epo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme