Na devíti vězeňských budovách v Osvětimi se objevily antisemitské nápisy v němčině a angličtině
Polská policie hledá autora nebo autory antisemitských nápisů, které se objevily v bývalém koncentračním a vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau v Osvětimi. Vedení Muzea v Osvětimi hanobení památky obětí holokaustu ostře odsoudilo.
Hlídač bývalého nacistického tábora Auschwitz II-Birkenau si na devíti dřevěných vězeňských budovách všiml nasprejovaných nápisů v němčině a angličtině.
Před 80 lety nacisté poprvé použili Cyklon B. Do konce války jím zabili téměř tři miliony lidí
Číst článek
„Na místo se okamžitě vydali policisté. Prozkoumali místo činu a zjistili, že nápisy byly nejspíše vytvořeny dnes mezi osmou a dvanáctou hodinou,“ uvedla v úterý policejní mluvčí Malgorzata Jurecková. Policie nyní podle ní analyzuje stopy a důkazy.
Pracovníci muzea zjistili, že jde o odkazy na citáty ze Starého zákona, které často používají antisemité.
Vedení památníku to označilo za urážku obětí nacistické zvůle a zároveň si postěžovalo, že na zajištění ochrany areálu o ploše více než 170 hektarů nemá dost prostředků. Pachateli nebo pachatelům hrozí až osm let vězení.
V Osvětimi, kterou Němci po porážce Polska přičlenili k nacistické říši, vznikl v roce 1940 koncentrační tábor, ve kterém byli nejprve vězněni Poláci.
O dva roky později vznikl tábor Osvětim-Březinka, který se stal největším nacistickým vyhlazovacím táborem. Nacisté zde podle odhadů zavraždili 1,1 milionu lidí, převážně Židů, ale také Poláků, Romů a sovětských zajatců a vězňů z dalších zemí.