Oranžovou barvu na kyjevském Náměstí nezávislosti vystřídala modrá
Na prvních místech zpravodajství ze světa se opět objevila Ukrajina. Současnou politickou krizi vyvolalo kontroverzní rozhodnutí prezidenta Viktora Juščenka rozpustit parlament a vypsat předčasné volby. Vládní koalice premiéra Viktora Janukovyče označil prezidentův krok za neústavní a odmítla ho respektovat. Lidé znovu vyšli do ulic.
Dva a půl roku po oranžové revoluci znovu vyrostlo na kyjevském Náměstí nezávislosti stanové městečko. Nad hlavami demonstrantů zase vlají vlajky a z pódia burácejí politici. Barvy praporů i obsah projevů jsou ale úplně jiné. Oranžovou barvu vystřídala modrá.
Před dvěma a půl lety náměstím zněla slova o cestě do Evropy a spojenectví se Západem. Po dvou letech politických zmatků je slyšet něco úplně jiného.
"Právě toto oranžové mužstvo dnes zajišťuje Spojeným státům předsunutou základnu pro novou agresi na Blízkém východě. Drahé matky, vaše srdce budou znovu pukat až vaše syny pošlou umírat do Íránu nebo Afghánistánu. To je cena, kterou oranžoví musí zaplatit svým přátelům na Západě - těm, kteří podpořili jejich oranžový puč," hřímal z tribuny šéf ukrajinských komunistů Petr Simoněnko a slíbil, že prezident Juščenko za své činy odpoví před soudem. Komunisté vyzvali Ukrajince k občanské neposlušnosti.
"Vyzývám dělníky na celé Ukrajině, aby 11. dubna vstoupili do výstražné stávky. Zastavíme dopravu i podniky a řekneme NE tomuto režimu. Přinutíme je, aby vyslechli hlas svého národa. Řekněme NE Severoatlantické alianci, Juščenkovi a Tymošenkové!"
Vystoupení řečníků střídaly estrádní písně s vlasteneckými texty. Většina lidí ale přišla demonstrovat za právo na normální život a politici - ti ať si řeší své spory někde v ústraní.
"Sotva se situace u nás začala trochu stabilizovat a lidé se usmířili, zase do toho začal někdo vrtat. Proč máme mít znovu volby? Myslím si, že by vládě měli dát šanci, aby vládla celé čtyři roky, a pak se uvidí," navrhuje učitelka Ludmila Ivanovna.
"Podporujeme parlament. Prezident neměl právo ho rozpustit. Znovu vyhodíme stovky milionů dolarů do větru. Místo nových voleb můžou ty peníze dát na školství, zdravotnictví nebo na důchody," povídá bývalý horník Vladimír Foťanov. Jako mnoho jiných i on si přivydělával na stavbě v Čechách.
"Češi se mi smáli, když jsem jim řekl, že po 21 letech na šachtě beru necelé tři tisíce korun. Nevěřili, že mám tak nízký důchod."
Obě strany ukrajinského konfliktu se odvolávají na ústavu. Příznivcům premiéra Janukovyče se nelíbí způsob, jakým si prezident ústavu vykládá.
"Podstata je v politickém boji. Určité skupiny donutily prezidenta rozehnat parlament a on už teď nemůže couvnout. Čekáme, co na to řekne Ústavní soud, to je celé - a aby na to prezident nezapomněl, pořádáme tento mítink," vysvětluje pan Pjotr.
Na pódiu mezitím zpěvačku střídá zástupkyně ukrajinských žen, které se s peticí vydaly k prezidentovi. "Drahá Ukrajino, drahé ženy. Není čas na volby. Teď musíme přijímat zákony a přemýšlet o budoucnosti Ukrajiny. Politici ale chtějí jen jedno: ještě větší moc za každou cenu, a tou je rozkol na Ukrajině a její úpadek."
U prezidentského paláce narazil průvod na bariéru, kterou vytvořili prezidentovi zastánci. "Všichni jsme si rovní, všichni máme stejná práva. Podle nás by tento konflikt měly rozhodnout spravedlivé volby. Hlavně ale chceme, aby vše probíhalo podle zákona, ať už volby budou, nebo ne. Požadujeme spravedlnost," shrnuje postoj mládežnické organizace PORA student Jevhen.
Obě strany barikády, kterou tady před prezidentským palácem představuje policejní kordon, se shodují v jedné důležité věci: lidé by měli politikům zabránit v tom, aby si Ukrajinu mezi sebou rozdělili jako svou kořist.