Obyvatelům Balkánu hrozí znovuzavedení víz pro cesty do zemí Evropské unie

Vysoký počet nelegálních přistěhovalců a žadatelů o azyl je důvod, proč některé země Evropské unie chtějí navrhnout obnovení vízové povinnosti pro země západního Balkánu. Dotčené státy s tím nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucembursko

Lucembursko | Foto: Pavel Novák

Cestovat po zemích schengenského prostoru bez žádosti o vízum mohou obyvatelé Makedonie, Černé Hory a Srbska od prosince roku 2009. Několik měsíců poté povolila Evropská komise užívat stejných výsad i Albánii a Bosně a Hercegovině.

Francie, Nizozemsko, ale také Německo, Švédsko a Lucembursko si však stěžují na některé etnické skupiny z balkánských zemí, že zavalují imigrační úřady. Označují je za falešné žadatele o azyl, protože nesplňují podmínky. Ze statistik vyplývá, že jde především o Romy a Albánce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelům Balkánu hrozí znovuzavedení víz pro cesty do zemí Evropské unie. Podrobnosti zjišťoval Martin Dorazín ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Než imigrační úřady žádosti o azyl zamítnou, tráví žadatelé v zemi několik měsíců na její náklady. Západoevropské státy proto Radě ministrů vnitra navrhují opětovné zavedení vízové povinnosti. Především pro Makedonii a Srbsko, odkud plyne hlavní proud žadatelů o azyl.

„Srbsko je však kandidátská země EU, a zrušení víz by bylo jediným hmatatelným výsledkem celého úmorného integračního procesu. Mělo by to pak neblahé důsledky na veřejnost a na celý integrační proces,“ upozorňuje redaktor Radiožurnálu Martin Dorazín.

Srbský premiér Ivica Dačić upozornil, že si stěžují hlavně země, kterých se to netýká. Podle něj nejde přitom ani o desetitisíce ale o tisíce lidí. Navíc podle premiéra je technicky problém těžce řešitelný.

„Říká, že nemůže na hranici zastavovat autobusy a vyhazovat Romy a Albánce kvůli jejich etnické příslušnosti. Žádá unii, aby mu posílala seznamy lidí, kteří byli vyřazeni z azylového řízení. Jenže západní země to s odkazem na ochranu osobních údajů nemohou udělat. Je to takový začarovaný kruh,“ doplňuje Dorazín. Podle premiéra by ale pomohly finance na zmodernizování hraničního režimu.

Rada ministrů vnitra EU by o návrhu na znovuzavedení víz měla jednat příští týden.

Martin Dorazín, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme