OBRAZEM: Indové vítali jaro. Hinduistický svátek hólí zaplnil zemi barvami
Indie slavila hinduistický svátek hólí známý také jako Slavnost barev. Lidé po celé zemi vrhali do vzduchu a jeden na druhého barevný prášek, setkávali se a společně se veselili. Hólí je mimo jiné vítáním jara a loučením se se zimou. Oslavuje plodnost a lásku. V některých místech země trvají oslavy i přes dva týdny.
„Hólí šíří do světa poselství toho, že máme své mysli zbavit diskriminace lidí založené na kastách, vyznání, původu nebo náboženství a ponořit se do barev přírody. Není to jen festival barev, je to naše kulturní dědictví," řekl o svátku obyvatel Nového Dílí Anil.
Lidé po celé Indii během něho vycházejí do ulic, tančí, přejí si „šťastné hólí" a prášek různých barev vyhazují do vzduchu nebo ho mažou ostatním na obličej a šaty.
Kromě toho se také barvy používají rozmíchané do vody, kterou se polévá. V davech lidí se tak dají spatřit i lidé vyzbrojení vodními pistolemi či stříkačkami.
Hólí je oficiálním svátkem v Indii a Nepálu a slaví ho také hinduistické menšiny v Pákistánu a v Bangladéši. Jde o pohyblivý svátek, jeho prvním dnem je vždy ten, do kterého padne úplněk v měsíci označovaném v tamním kalendáři jako falgun.
Slavnost barev je oslava konce zimy, příchodu jara, oslava vítězství dobra nad zlem. I to symbolizují ony barvy. Díky působivým fotografiím, které se podobně jako barevný prášek v indických ulicích rozletí do celého světa, se stal Hólí lákadlem pro turisty.
Ve Varanásí si ho užila i Angličanka Emily, jejíž obličej hraje všemi barvami, nejvíc pak purpurovou: „Je to fantastické. Jsme poprvé v Indii a poprvé se účastníme svátku hólí. Je to náramná legrace, každý je tu dnes tak přátelský a tak šťastný."
Ve Vrindavanu na severu Indie letos pár dní předem slavily rozprašováním barevného prášku i vdovy. Ty se běžně v souladu s tradicemi oslav neúčastní. Mnozí totiž věří, že jejich přítomnost by mohla přinést smůlu.