Obama vyzval zákonodárce k opětovnému otevření všech státních úřadů
Americký prezident Barack Obama vyzval zákonodárce k opětovnému otevření všech státních úřadů. Z rozpočtového provizoria obvinil republikány. Konkrétně pak Tea Party - radikálnější frakci republikánů. Ti chtěli oddálit start zdravotnické reformy a navázali to na zákon o státních výdajích.
Podle Obamy nejde republikánům o rozpočet, ale o ‚ideologické tažení‘ proti jeho reformě zdravotnictví. Ta dnes i přes jejich odpor odstartovala.
"Budu pracovat s kýmkoliv, kdo bude mít konstruktivní návrhy na zlepšení dostupnosti zdravotní péče. Opakuji to pořád. Ale dokud jsem prezidentem, nevzdám se bezohledným požadavkům některých republikánů, kteří chtějí odepřít dostupné zdravotní pojištění milionům pracujících Američanů,“ řekl Obama.
O situaci ve Spojených státech informoval redaktor a donedávna zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka
Demokraté během prezidentova proslovu odmítli v Senátu návrh republikánů k zahájení oficiálního jednání. Říkají, že odmítají debatovat pod nátlakem a vylučují také, aby zákon o státních financích byl navázán právě na změny ve zdravotnické reformě.
Republikáni, kteří tvrdí, že Obamova reforma zvýší cenu zdravotního pojištění, chtějí, aby byla o rok odložena povinnost jednotlivců pořídit si pojištění. Reformu schválil Kongres v roce 2010 a posléze ji potvrdil i Nejvyšší soud.
Zdravotnická reforma se podle průzkumů nelíbí polovině Američanů. Proto si republikáni takovou obstrukci mohou dovolit. Říkají, že jen hájí zájmy svých voličů.
"Tohle zavírání úřadů, které republikáni způsobili, ohrožuje naši ekonomiku. A to ve chvíli, kdy miliony Američanů těžko hledají práci a podnikatelé se vzpamatovávají z krize. Schvalte rozpočet,“ žádá republikány Obama.
Zdravotní reforma prezidenta Obamy:
- zavedení povinného zdravotní pojištění,
- zakazuje pojišťovnám odmítat klienty,
- má snížit celkové náklady na zdravotnictví,
- zpřístupní zdravotní péči pro více než 32 miliony nepojištěných Američanů.
Republikáni:
- Obamova reforma zvýší cenu zdravotního pojištění,
- povinnost jednotlivců pořídit si pojištění odložit o rok.
Spor je podle redaktora a donedávna zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech Víta Pohanky vážný:
„Je to vyústění dlouhodobých sporů mezi republikány, neústupnosti na obou dvou stranách podobně, jako se to naposledy stalo v roce 1995. Tenkrát to byl spor mezi prezidentem Clintonem a republikány. Vyústilo to do podobné situace, která trvala několik týdnů, ale později na to doplatili spíše republikáni. Těžko říct, jak to dopadne v tomto případě.“
Americká vláda je první den v platební neschopnosti. Na 800 tisíc státních zaměstnanců tak má nucené neplacené volno. Někteří z nich jsou nazlobení. Říkají, že se k nim zákonodárci chovají nefér. Tím spíš, že sami politici dál peníze pobírají. Statisíce lidí žijí v nejistotě, nevědí, co s nimi bude a jak dlouho budou bez výplaty.
Někteří ale pracují, například letečtí inspektoři a ostraha hranic. U nich ale není jisté, zda budou placeni. Lidé, kterých se situace nedotkla, jsou klidní a věří, že se politici co nejrychleji dohodnou.
Další kritický okamžik čeká Ameriku 17. října, kdy jí dojdou peníze na splácení svých závazků. Kongres musí do té doby zvýšit dluhový strop.
Američtí vládní zaměstnanci nevyrazí do práce. Vláda je v rozpočtové nouzi
Číst článek
Účty bychom měli platit včas. Času není nazbyt, apeluje Obama na dohodu obou komor Kongresu
Číst článek