Zakázat mobily ve školách nebo mešity. Co chtějí finalisté v boji o Elysejský palác
Výsledky prvního kola francouzských prezidentských voleb jsou konečné. Vyhrál je centrista a liberál Emmanuel Macron, spolu s ním do dalšího kola postoupila také krajně pravicová kandidátka a předsedkyně Národní fronty Marine Le Penová. Zástupci tradičních francouzských stran zůstali mezi poraženými. Kdo z finalistů nakonec začne úřadovat v Elysejském paláci, ukáže druhé kolo voleb 7. května.
Emmanuel Macron získal v prvním kole 23,75 procenta hlasů a Marine Le Penová 21,53 procenta. Konečné výsledky zveřejnilo francouzské ministerstvo vnitra a informoval o nich deník Le Figaro. Poprvé za 60 let nepostoupil do druhého kola kandidát ani jedné ze dvou hlavních francouzských politických stran, tedy konzervativní pravice a socialistů.
![](https://www.irozhlas.cz/sites/default/files/styles/zpravy_rubrikovy_nahled/public/images/03833676.jpeg?itok=j82ioJ_w)
Výsledky prvního kola
Republikánský kandidát Francois Fillon vybojoval u voličů 19,9 procenta a krajně levicový Jean-Luc Melenchon jen o kousek méně, 19,6 procenta. Kandidát vládnoucích socialistů Benoit Hamon úplně propadl, získal jen 6,3 procenta hlasů. Zbylých 6 kandidátů posbíralo dohromady asi devět procent hlasů. O křeslo v Elysejském paláci se ucházelo v prvním kole celkem 11 kandidátů. Volební účast byla 23. dubna 78,69 procenta. V porovnání s rokem 2012 je to o něco méně, v prvním kole tehdy přišlo hlasovat 80,42 procenta voličů.
Nejvíce voličů se vyslovilo pro Macrona stejně jako v celé Francii i v Paříži, kde získal 34,8 procenta voličů. Druhý skončil v hlavním městě Fillon (26,4 procenta) a třetí Mélenchon (19,6 procenta). Le Penová dostala v metropoli jen pět procent hlasů.
O tom, kdo bude dalším prezidentem Francie, se rozhodne ve druhém kole voleb 7. května. Podle průzkumů veřejného mínění drží všechny trumfy Emmanuel Macron. Už před prvním kolem se v průzkumech ptali lidí i na to, jak by hlasovali v různých variantách druhého kola, a právě Macron porážel Le Penovou ze všech hlavních kandidátů nejpřesvědčivěji - pravidelně přibližně 60 ku 40.
Ještě o něco lépe pak vycházely průzkumy vydané po zveřejnění prvních výsledků prvního kola. Macron jako zástupce politického středu je široce přijatelný jak pro tradiční voliče levice, tak i pravice, kteří po neúspěchu Fillona a Hamona nemají v druhém kole svého kandidáta.
Otevřeně ho podpořil republikán Francois Fillon i socialista Benoite Hamon. Exministr hospodářství Macron získal jednoznačnou podporu i z Bruselu, mimo jiné od předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera či šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové.
Speciál Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus k prezidentským volbám ve Francii. Moderoval Jan Pokorný.
Krajně levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon se nepostavil jednoznačně ani za jednoho kandidáta a řekl voličům, ať vyberou podle sebe. Le Penová se nyní může pokusit svou protievropskou rétorikou oslovit voliče třeba z Mélenchonova tábora. Její podpora v posledních měsících v průzkumech ale spíš klesala - ještě před dvěma měsíci to vypadalo na její poměrně přesvědčivé vítězství a zisk 27 procent hlasů.
Kdo jsou finalisté v boji o Elysejský palác?
MARINE LE PENOVÁ, NÁRODNÍ FRONTA
Vedení krajně pravicové Národní fronty převzala v lednu 2011 po svém otci. V dalším roce skončila v prezidentských volbách na třetím místě a v roce 2015 díky ní strana slavila významný volební úspěch v regionálních volbách. Nyní se probojovala do druhého kola francouzských prezidentských voleb s 21,53 procenta hlasů.
Průzkumy veřejného mínění řadily 48letou vystudovanou právničku Marine Le Penovou od začátku mezi favority volebního klání. Její úspěch ve druhém kole ale označují za nepravděpodobný. Po letech bojů a proher ve francouzských parlamentních volbách byla v roce 2004 zvolena do Evropského parlamentu a europoslankyní reprezentující severozápadní Francii nadále zůstává. Je dvakrát rozvedená a má tři děti.
Do centra pozornosti se dostala v roce 2010 tím, že přirovnala muslimy modlící se v ulicích k německé okupaci. Přistěhovalectví a multikulturalismus je i velkým tématem její volební kampaně.
Le Penová při veřejných výstupech často opakuje, že chce pozastavit veškerou migraci a zakázat takzvané muslimské plavky burkiny. Patří také k evropským politikům, kteří obhajují sblížení s Ruskem a schvalují ruskou anexi Krymu v roce 2014.
Co chce:
- jednat s Bruselem o nové EU, vyhlásit referendem o nezávislosti,
- „automaticky" vyhánět nelegální přistěhovalce a snížit počet legálních přistěhovalců na 10 000 ročně,
- zavřít extremistické mešity a dát přednost francouzským státním příslušníkům v oblasti sociálního bydlení,
- nastavit důchodový věk na 60 let a zaručit 35hodinový pracovní týden.
EMMANUEL MACRON, NEZÁVISLÝ KANDIDÁT, LÍDR HNUTÍ EN MARCHE (VPŘED)
Devětatřicetiletý Emmanuel Macron nikdy nebyl poslancem ani nikdy nekandidoval v jakýchkoliv volbách, jeho politický vzestup je ale raketový. Šéf hnutí En marche po studiích pracoval jako investiční bankéř. Poté působil jako ekonomický poradce prezidenta Hollanda, a v roce 2014 se dokonce stal ministrem hospodářství. Od roku 2006 do 2009 byl členem Socialistické strany.
Mimo jiné je znám takzvaným „Macronovým zákonem", který umožňuje obchodům častěji otevírat v neděli, dereguloval také některá průmyslová odvětví. Pro podnikatelskou komunitu představuje závan čerstvosti, jeho přístup se ale setkává s odporem na straně vládnoucích socialistů.
Když v dubnu 2016 označil hnutí En Marche za „ani levicové, ani pravicové", jeho pozici ve vládě nebylo možné udržet. Macron před oznámením kandidatury na prezidenta rezignoval. V minulosti podpořil politiku „otevřených dveří" pro imigranty a uprchlíky, kterou v Německu prováděla kancléřka Angela Merkelová.
Oženil se se svou bývalou učitelkou francouzštiny Brigitte Trogneuxovou, která je o 24 let starší než on, má tři děti ze svého předchozího manželství a sedm vnoučat.
Co chce:
- 50miliardový investiční plán, který by pokryl rekvalifikace, přechod z uhlí k obnovitelným zdrojům, infrastrukturu a modernizace,
- úhradu nákladů na brýle, zubní protézy a naslouchátka,
- snížení míry nezaměstnanosti na 7 procent z dnešních 9,7 procenta,
- výrazné snížení korporátní daně a více volnosti pro podniky, aby znovu projednaly 35hodinový pracovní týden,
- zákaz užívání mobilních telefonů ve školách u žáků mladších 15 let a kulturní permanentku v hodnotě 500 eur pro 18leté.