Německá novinářka smí vycestovat z Turecka. Její obvinění z členství v zakázané organizaci ale trvá

Turecký soud zrušil cestovní omezení pro německou novinářku a překladatelku Meşale Toluovou, která tak může vycestovat ze země. Informovala o tom v pondělí agentura DPA. Trestní stíhání Toluové, která je v Turecku obviněna ze šíření propagandy zakázané organizace a členství v této organizaci, ale trvá. Ve stejné kauze je obviněn i její manžel, který z Turecka nadále vycestovat nesmí.

Istanbul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá novinářka a překladatelka Meşale Toluová je v Turecku obviněná ze šíření propagandy zakázané organizace a členství v této organizaci.

Německá novinářka a překladatelka Meşale Toluová je v Turecku obviněná ze šíření propagandy zakázané organizace a členství v této organizaci. | Foto: Osman Orsal | Zdroj: Reuters

Toluová se narodila tureckým emigrantům v Německu, kde vystudovala a získala německé občanství. Od roku 2014 pracovala v Istanbulu jako novinářka a překladatelka pro různá média, mimo jiné pro rozhlasovou stanici Özgür Radyo, kterou tamní úřady uzavřely v rámci čistek po pokusu části armády o převrat v červenci 2016.

Zlato pod polštářem, strach promluvit. ‚Útoky na svobodu slova Turci prožívají více než pád měny‘

Číst článek

Třiatřicetiletá Toluová byla zatčena loni v květnu, ve vazbě strávila sedm měsíců. Pro propuštění z vazby ale dostala zákaz vycestovat ze země. Obviněna je ze šíření propagandy a členství v zakázané Marxisticko-leninské straně (MKLP), prokuratura pro ni žádá 15 let vězení. Toluová obvinění odmítá.

Agentura DPA v pondělí uvedla, že v Turecku je v současné době ve vazbě sedm německých občanů, kteří jsou vězněni z „politických důvodů“.

Proti dalším německým občanům je v Turecku nadále vedeno trestní řízení, i když jim soud dovolil vycestovat. To je i případ německo-tureckého novináře Denize Yücela, jehož Ankara propustila letos v únoru po roce vazby. Obžalován je z podpory terorismu, za což mu hrozí až 18 let vězení.

Osvoboďte pastora Brunsona, tlačí USA na Turecko. Trump hrozí ‚tvrdými ekonomickými sankcemi‘

Číst článek

Podle opozice i mezinárodních organizací pro lidská práva používá turecká vláda obvinění z terorismu často k pronásledování svých odpůrců. Za teroristické označuje různé organizace a politické strany a také hnutí duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a jehož prezident Recep Tayyip Erdogan dlouhodobě viní ze snahy jeho vládu svrhnout.

Turecko-německé vztahy jsou v posledních letech střídavě napjaté a klidnější. Německo stejně jako ostatní evropské země kritizuje autoritářské postupy prezidenta Erdogana.

Minulý týden hovořil Erdogan telefonicky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o možnosti posílení bilaterálních vztahů či o situaci v Sýrii. Podle mluvčího německé vlády by se měli oba sejít na konci září v Berlíně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme