Nespokojení Evropané vyrazili do ulic. Pyrenejský poloostrov paralyzuje stávka

V ulicích hlavně španělských a portugalských měst je dnes pořádně horko. Tamní běžný život se prakticky zastavil. Země zachvátily stávky a náměstí obsadili demonstranti. Demonstrace se dnes konaly i ve Francii, Německu nebo Řecku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží v Bruselu během stávky

Nádraží v Bruselu během stávky | Zdroj: Reuters

Ve Španělsku se od půlnoci prakticky zastavila veškerá doprava, zrušeno je přes 600 letů. V Portugalsku neodletí celkem 160 letadel. Především ale nejezdí hromadná doprava, nefungují úřady a stojí výroba v továrnách.

Stávkuje se ale i mimo Pyrenejský poloostrov – v Belgii se například úplně zastavily vlaky, odbory svolaly demonstrace i v Polsku, Francii, Německu a Řecku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Evropské demonstrace shrnul v Dopoledním Radiožurnálu Pavel Novák

Do stávek se zapojily odhadem desetitisíce, možná i statisíce lidí. Podle španělských odborů je v generální stávce 85 procent pracujících. V Portugalsku to mají být největší demonstrace od Karafiátové revoluce v roce 1974.

Záběry španělské televize ukazují násilné střety s policií a hořící pneumatiky před továrnami. Podle jejích redaktorů policie zadržela už 60 demonstrantů a jejich počet se stále zvyšuje.

V Madridu policisté zakročili proti protestujícím střelbou gumovými projektily. Během demonstrací tam bylo zraněno 34 lidí. Dalších 82 policie zadržela.

Španělské domácnosti klesají ke dnu. Nezvládají zadlužení

Číst článek

Lidi vyhnaly do ulic zhoršující se životní podmínky. Vláda španělského premiéra Rajoye chce v dalších dvou letech ušetřit 150 miliard eur, přitom ve Španělsku je už nyní 25procentní nezaměstnanost, navíc 50procentní mezi mladými.

Na jedné z demonstrací v Madridu si do kamery TVE stěžovala paní na drahotu a snižování platů. Ptala se, jestli to má vést k úplnému ožebračení všech.

Španělsko zažívá generální stávku. Provoz je omezený, objevují se násilnosti

Číst článek

Jak ve Španělsku, tak v Portugalsku se lidé bojí nových daní a snižování platů. Má totiž začít platit nový zákoník práce, který má uvolnit místa pro mladé.

Pavel Novák, Silvie Třeslínová, Lucie Maňourová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme