‚Není vůbec žádná šance na přežití?‘ Rodiny obětí truchlí po leteckém neštěstí v Jižní Koreji
Na sklonku roku se Jižní Korea vyrovnává s jednou z nejhorších leteckých katastrof své historie. Drtivá většina ze 181 lidí na palubě tragickou havárii letadla směřujícího z thajského Bangkoku do Jižní Koreje nepřežila a rodiny obětí hledají odpovědi na to, co se vlastně stalo. Podle zpráv jihokorejských médií bylo na palubě i několik dětí, včetně tříletého chlapce.
Pár hodin po tragické havárii se příbuzní cestujících shromáždili v prostorách letiště v jihokorejském Muanu, kde k neštěstí došlo. Někteří plakali a objímali se, dobrovolníci Červeného kříže jim mezitím rozdávali přikrývky.
Letadlo v Jižní Koreji po nárazu do zdi explodovalo. Zahynulo 179 ze 181 lidí na palubě, dva přežili
Číst článek
Když vystoupil jeden ze zdravotníků a oznámil jména 22 obětí, které úřady dokázaly identifikovat podle otisků prstů, ozval se hlasitý křik a pláč pozůstalých.
„Můj starší bratr zemřel a já nevím, co se děje,“ řekl jeden z příbuzných, když se postavil k mikrofonu, aby požádal úřady o další informace související s okolnostmi tragédie.
Další z rodinných příslušníků požádal novináře, aby je nenatáčeli. „Nejsme opice v zoo. Jsme pozůstalé rodiny. Můžeme kdykoliv vybouchnout, i když se držíme,“ cituje jeho prosbu agentura Reuters.
Mezitím se venku seřadila vozidla pohřební služby, aby odvezla těla obětí. Úřady pro ně zřídily provizorní márnici.
Místo havárie, kde je podle svědků cítit směsice paliva a krve, zatím pročesávají pracovníci v ochranných oblecích a maskách. Další oběti leteckého neštěstí pak hledají vojáci v přilehlých křovích.
Děti mezi oběťmi
Podle dosavadních zpráv nehodu přežili pouze dva členové posádky – muž a žena, kteří seděli v zadní části letadla. „Pouze ocasní část si trochu zachovala tvar, zbytek letadla vypadá téměř nerozpoznatelně,“ řekl během brífinku velitel hasičů, podle kterého byli jediní přeživší převezeni do nemocnice a jsou mimo ohrožení života.
Prezident Jižní Koreje končí. Parlament ho po pokusu vyhlásit stanné právo odvolal z funkce
Číst článek
Podle agentury Jonhap bylo na palubě letadla 181 lidí, včetně 175 cestujících a šesti členů posádky. Dva pasažéři byli thajské národnosti, ostatní jsou podle úřadů Jihokorejci. Velká část z nich se zřejmě vracela z Thajska, kde trávila vánoční prázdniny, píše britská stanice BBC.
Mezi cestujícími bylo 82 mužů a 93 žen, pohlaví některých obětí však zatím nebylo možné určit. „Letadlo je téměř úplně zničené a je obtížné identifikovat mrtvé,“ citovala agentura Jonhap zástupce hasičů.
Mezi pasažéry bylo také pět dětí mladších deseti let, nejmladším cestujícím byl tříletý chlapec.
„Většina ze 181 lidí na palubě letadla je považována za mrtvou,“ sdělil vedoucí hasičského sboru v Muanu příbuzným obětí. Jen co svá slova dořekl, podle agentury Jonhap se v konferenční místnosti ozval nářek.
Jeden z rodinných příslušníků se nevěřícně zeptal: „Není vůbec žádná šance na přežití?“ Vedoucí hasičů jen sklonil hlavu a odpověděl: „Je mi to líto, ale vypadá to tak.“
Poslední slova
Nehoda se odehrála kolem deváté hodiny ráno místního času na leteckém spojení 7C2216 nízkonákladové společnosti Jeju Air z thajského hlavního města Bangkoku. Podle Jonhap mohlo být příčinou havárie selhání podvozku při přistávacím manévru, dost možná způsobené srážkou s ptákem.
Při následném nouzovém přistání na mezinárodním letišti v Muanu letadlo nedokázalo zabrzdit, sjelo z přistávací dráhy a po nárazu do zábran explodovalo.
Srážku letadla s ptákem popsal také jeden z cestujících ve zprávě, kterou poslal svému příbuznému krátce před nouzovým přistáním. Informovala o tom agentura News1, na kterou se odvolává Reuters. V jeho poslední zprávě příbuznému stálo: „Mám říct svá poslední slova?“