Kladenští kriminalisté budou zjišťovat, za jakých okolností se událost stala, doplnila mluvčí. Předsedkyně Aeroklubu Slaný Kateřina Vojtová se k věci nechtěla vyjadřovat.
Podrobnosti o okolnostech zničení stroje nejsou známé. Podle informací deníku The Wall Street Journal (WSJ) stíhačka nebyla sestřelena, ale zřítila se následkem pilotovy chyby.
Nehoda se stala v době ruského ostřelování, ale podle prvních zpráv se zdá, že stíhačka nebyla sestřelena, uvedl The Wall Street Journal. „Nehoda byla nejspíše následkem chyby pilota,“ dodal deník.
„Vyšetřování v případě havárie vrtulníku bylo ukončeno. Je naprostá jistota, že to, co se stalo, byla nehoda,“ řekl agentuře Fars nejmenovaný bezpečnostní zdroj.
Podle dostupných informací přežil jen pilot, jenž vyvázl se zraněním očí. Přesné okolnosti nehody zůstávají nejasné. Místní televize odvysílala záběry sloupu hustého kouře stoupajícího z místa nehody.
Jeden pasažér při letu Singapore Airlines zemřel, pravděpodobně v důsledku srdečního infarktu. Úterní let s 211 cestujícími a 18 členy posádky na palubě byl odkloněn do Bangkoku na nouzové přistání.
Odpadlý kus letadla za letu, mrtvý whistleblower a vyšetřování Federálního úřadu pro letectví. To všechno spojuje jméno výrobce dopravních letadel Boeing.
Nehoda se stala 5. ledna, několik minut po startu letu 2182 společnosti Alaska Airlines. Piloti tak byli nuceni vrátit se zpět na letiště. Nikomu z cestujících a členů posádky se nic nestalo.
V noci na pátek Rada bezpečnosti jednala o pádu vojenského letounu. Rusko viní Ukrajinu, že stroj sestřelila. Podle tajemnice organizace není v pozici pád ověřit.
Problém se stal Boeingu 737 Max 9 společnosti Alaska Airlines. Když po startu nastoupal do výšky bezmála 5 kilometrů, letadlu se vylomil panel, na kterém bývá nouzový východ.
Stroj se dostal do výšky skoro 4900 metrů, poté kvůli nehodě provedl obrat a vrátil se do Portlandu. Podle serveru FlightAware strávil ve vzduchu 19 minut.
„Letadlo se začalo třást, jako kdybychom narazili na silné turbulence, vevnitř letadla bylo extrémní vedro a všechna světla, včetně těch únikových, zhasla,“ vzpomíná Anton.
Rakouská policie zároveň zdůraznila, že se totožnost čtyř mrtvých – dvou můžu a dvou žen – stále ještě ověřuje, a to i ve spolupráci s českými úřady. Státní zastupitelství ve Welsu nařídilo pitvu.
Při leteckém neštěstí v Rusku zahynuly desítky představitelů polského veřejného života, včetně tehdejšího prezidenta Lecha Kaczyńského, který byl bratrem-dvojčetem nynějšího šéfa vládní strany.
Americký úřad pro vyšetřování dopravních nehod po dvou a půl letech zveřejnil zprávu z vyšetřování, co stálo za tragickým pádem vrtulníku na Aljašce. Server iROZHLAS.cz přináší její analýzu.
Mluvčí Kremlu Peskov ve středu zopakoval, že vyšetřování letecké havárie bude ruské a že „o mezinárodním šetření nemůže být ani řeč“. Nevyloučil ale, že nehoda mohla být způsobena úmyslně.
Nehoda se stala kolem 11.00 místního času (03.30 SELČ) poblíž ostrova Melville, který leží severně od Darwinu. Stanice Sky News uvedla, že někteří vojáci se zatím nenašli.
Černé skříňky v letadle se mohou při nárazu poškodit nebo se po nehodě nenajdou a informace o dění při havárii jsou tak ztraceny. Experti v Brně proto přichází s novou technologií.
Žaloba u aljšaského soudu je podle vdovy jediný způsob, jak se domoci ucelených a relevantních informací o tom, co se na místě tragédie odehrálo a proč.
Podle vyjádření amerického Federálního úřadu pro letectví stroj spadl „za rezidenční oblastí“ v Renu. Identitu zemřelého pilota úřady nezveřejnily. Záběry neštěstí se objevily na platformě YouTube.
Letadlo ztratilo kontakt s řídicí věží asi pět minut před přistáním. Letecká společnost uvedla, že na palubě byli čtyři Indové, dva Němci a 16 Nepálců. Tento výčet zahrnuje i tříčlennou posádku.