Žádná nemocnice na severu Pásma Gazy už není funkční, uvádí Světová zdravotnická organizace
Na severu Pásma Gazy podle Světové zdravotnické organizace (WHO) už není žádná funkční nemocnice, píše agentura Reuters. Poslední ošetřující nemocnicí v oblasti byla Al-Ahlí, ta je však nyní podle zástupce WHO v Gaze Richarda Peeperkorna funkční jen minimálně. Na jihu Pásma Gazy jsou zdravotnická zařízení přetížená a fungují jako přístřeší pro vysídlené civilisty.
Agentura AP ve středu informovala, že izraelská armáda provedla razie ve dvou posledních fungujících nemocnicích na severu Pásma Gazy a zadržela jejich personál. Izraelský ministr obrany Joav Galant dříve tento týden řekl, že izraelské síly pracují na tom, aby oblast zcela vyčistily od ozbrojenců Hamásu.
Infrastruktura „v oblasti severních nemocnic“ Rantisí a Šífa byla podle izraelské armády napojená na síť tunelů využívaných teroristy z Hamásu.
Ve městě Gaza podle mluvčího izraelské armády Daniela Hagariho hodlají Izraelci dobýt poslední zbývající baštu Hamásu v oblastech sousedících se čtvrtí Šidžajáh, která byla před válkou hustě osídlena.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) uvedl, že izraelská armáda ve středu nařídila „okamžitou evakuaci“ oblasti „pokrývající asi 20 procent“ města Chán Júnis na jihu Pásma Gazy.
Ve vytyčené oblasti podle OCHA před začátkem izraelské ofenzivy na konci října žilo více než 111 000 lidí. Nyní tam žije ve 32 táborech asi 141 000 Palestinců prchajících před boji.
Vojenské operace
Vojenské akce na jihu oblasti, včetně operace v Chán Júnisu, budou podle ministra obrany Galanta trvat „měsíce“.
Nemocnice v Gaze sloužila Hamásu jako základna, přiznal její ředitel po zadržení Izraelem
Číst článek
Stanice Al-Džazíra uvádí, že v Chán Júnisu sídlí významná zdravotnická zařízení, například jordánská polní nemocnice nebo operační středisko palestinského ministerstva zdravotnictví, které se v uplynulých dnech stalo terčem izraelského bombardování.
Izrael slíbil zlikvidovat hnutí Hamás v odvetě za bezprecedentní teroristický útok, který islamistické hnutí provedlo na jeho území 7. října a při němž podle izraelských údajů zahynulo na 1200 lidí, většinou civilistů. Přibližně 250 lidí bylo rovněž odvlečeno jako rukojmí do Gazy, kde podle odhadů stále zůstává zhruba 130 zajatců.
Vláda Hamásu ve středu oznámila, že izraelské vojenské operace si od začátku války vyžádaly v Gaze 20 000 mrtvých, z toho nejméně 8000 dětí a 6200 žen. Informace však při válečném stavu nelze nezávisle ověřit, palestinské úřady jsou navíc ovládané Hamásem.