Největším zabijákem Američanů do 50 let jsou drogy, závislost na opiátech je podle statistik devastující
Spojené státy se potýkají s epidemií, která zabíjí stále víc lidí. Jejím původcem ale není ani bakterie, ani virus nebo sedavý životní styl - zabijákem číslo jedna u Američanů do 50 let je podle statistik předávkování drogami. Epidemie závislosti na opiátech decimuje americké regiony i města. Několik z nich už zažalovalo velké farmaceutické firmy.
Devastující tragédie, epidemie národních rozměrů, tak se o krizi způsobené dramatickým nárůstem závislosti na opiátech mluví prakticky v každém americkém regionu.
Podobné je to i tady v západní Pensylvánii. Richard Bower je vrchním státním zástupcem ve Fayettském okrese. Sedíme v jeho kanceláři ve městě Uniontown, které v posledních desítkách let bojuje s ekonomickým propadem a teď, tak jako mnoho dalších malých amerických měst, i s drogovou epidemií.
Zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Lenka Kabrhelová se vydala do jednoho z regionů, kde jsou opiáty rostoucím problémem
Krize závislosti na opiátech tady podle něj nešetří nikoho, postihuje všechny sociální i ekonomické vrstvy.
„Je to problém mezi bohatou i chudou mládeží, dětmi ze středostavovských rodin. Můj 24letý syn se před nějakou dobou rozešel se svou dívkou, protože zjistil, že je závislá na drogách. Loni se předávkovala a zemřela, 23leté děvče," popisuje prokurátor Bower šíři a hloubku problému, který se tu skrze rodinu, přátele a známé dotýká v podstatě každého.
Devastující statistiky
Zbytek Spojených států na tom není lépe. „U Američanů mladších 50 let je předávkování drogami hlavní příčinou smrti," varoval počátkem června náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein.
Statistiky označil za devastující. Řeč podle něj není o drobném nárůstu, ale strmém a děsivém vzestupu v počtu předávkování.
„Rozšíření opiátů je rostoucím rizikem i pro záchranáře. Zvlášť nebezpečnou drogou je fentanyl, který je 30 až 50krát větším zabijákem než heroin. Smrtelné můžou být pouhé dva miligramy - množství o velikosti pár krystalků kuchyňské soli, které se vám vejdou na špičku prstu. Vdechnutí jen pár částeček může mít dramatické účinky. Vystavení fentanylu může způsobit vážné zdravotní problémy nebo smrt policistům i záchranářům poskytujícím první pomoc," upozorňuje Rosenstein.
Benevolentní lékaři
Podle ministerstva spravedlnosti v roce 2015 zemřelo na předávkování 52 tisíc Američanů. Více než v polovině případů byl na vině heroin, fentanyl nebo jiné opiáty. Letos by podle odhadů počet obětí mohl být až dvojnásobný.
Experti se shodují, že za raketový nárůst spotřeby opiátů v USA v posledních dvou desítkách let může kromě jiného i benevolentní přístup lékařů, kteří drogy vyvolávající těžkou závislost předepisovali pacientům na potlačení bolesti třikrát častěji než jejich kolegové v Evropě. Doktoři se ale brání, že postupovali v souladu s lékařskými pravidly a o hrozbě závislosti nevěděli.
Tři americké státy - Mississipi, Ohio a naposledy Missouri - už obvinily výrobce léků na bolest s obsahem opiátů z poskytování podvodných a zavádějících informací o rizicích látek, přestože dobře věděly o tom, jak nebezpečné a návykové jsou. Žádají odškodnění až ve výši několika set milionů dolarů.