Nejméně 30 lidí zemřelo v Afghánistánu od nedělního večera

V Afghánistánu od nedělního večera zemřelo nejméně 30 lidí. Ve vesnici v provincii Hílmand na jihu země povstalci sťali hlavy 17 lidem včetně dvou žen. Deset afghánských vojáků zabili povstalci při útoku na kontrolní stanoviště ve stejné provincii. Dva koaliční vojáky ve východoafghánské provincii Laghmán zastřelil při hádce jejich afghánský kolega.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Afghánistánu

Američtí vojáci v Afghánistánu | Foto: Ahmad Jamshid | Zdroj: ČTK

Afghánské úřady sdělily, že smrt 17 lidí včetně dvou žen v provincii Hílmand má na svědomí hnutí Tálibán. Prý šlo o trest pro návštěvníky oslavy, kteří tančili do noci a bavili se při hudbě. Tálibán netoleruje společná setkání mužů a žen.

Islámští radikálové trestají porušení svých pravidel stále častěji smrtí. Barbarské praktiky, jako je stínání hlav, se množí. Během letošního postního měsíce ramadánu popravili tři lidi, teď dalších sedmnáct.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý český velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu Petr Přibík byl hostem ve Světě o druhé

Důvodem útoku však může být i spolupráce s aliančními vojáky.

„Tisková agentura AFP a americké vedení například naznačují, že někteří zavraždění měli tajné styky s mezinárodními jednotkami,“ zmiňuje Petr Přibík, bývalý český velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu.

Hnutí Tálibán, které je v provincii Hílmand početné a stále vlivnější, je tak mohlo podezírat ze špionáže.

Mezinárodní síly v Afghánistánu v rámci postupného stahování jednotek uzavřely 202 vojenských základen. Dá se proto předpokládat, že Tálibán nyní bude mít další motivaci k útokům na vojáky z řad spojenců.

Je ale možné odhadnout, zda k podobnému incidentu dojde. „Po každé akci spojenců následuje zdařilá či méně zdařilá odpověď,“ říká Petr Přibík.

Důležitým faktorem afghánské bezpečnosti je nedostatek peněz na policii a armádu, ve které slouží asi 352 tisíc mužů. Velitelství NATO v hlavním městě Kábulu tvrdí, že provoz bezpečnostních složek stojí čtyři miliardy dolarů ročně.

Jenže podle prezidenta Hamida Karzáího v afghánském rozpočtu chybí jedna miliarda, aby země byla schopná tento stav udržet. Počty vojáků a policistů proto musí snižovat. Většina z nich je navíc negramotná a nemá dostatečný výcvik.

„Tomu odpovídají jejich akce. Stává se, že útoky proti spojeneckým silám provádějí osoby v uniformách. Jde přitom o selhání nervů, o špatný dohovor nebo infiltraci Tálibánu,“ vysvětluje Petr Přibík, bývalý český velvyslanec v Pákistánu a Afghánistánu.

Jaromír Marek, Tereza Svobodová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme