Zavřené pumpy a dlouhé fronty: Stávky francouzských rafinérií způsobují chaos na čerpacích stanicích
Omezené výjezdy sanitek, zrušené školní autobusové linky nebo zkrácené hodiny v autoškolách. To jsou jen některé dopady stávek ve francouzských rafinériích. Jejich zaměstnanci požadují zvýšení platů. Problémy se zásobováním má zhruba třetina čerpacích stanic ve Francii. Některé pumpy jsou zavřené, před jinými se už několik dní tvoří dlouhé fronty.
Na čerpací stanici na východě Francie stojí ve frontě jak osobní tak nákladní vozy. Litr benzínu (Natural 95) stojí 1,62 eur, v přepočtu zhruba 40Kč.
Poslechněte si, jak stávka francouzských rafinérií zesiluje a ovlivňuje tím dodávky do čerpacích stanic
„Mám skoro prázdnou nádrž. Tohle je už třetí pumpa, u které to zkouším. Ty předcházející byly na suchu. Doufám, že tady budou mít zkapalněný ropný plyn. Jinak budu muset hledat další čerpací stanici,“ popisuje situaci Logan, který čeká už v několikáté frontě.
Podle Logana se někteří řidiči obávají nedostatku pohonných hmot, a proto, když už se dostanou na řadu, tak plní nejen nádrže ale i kanystry. Hasiči, záchranáři nebo policisté mají v některých oblastech vyčleněné pumpy nebo tankovací stání, aby nemuseli čekat dlouhé hodiny ve frontách.
Řidiči mohou využít interaktivní mapu, kde zjistí, jestli jejich pumpa má ještě pohonné hmoty. Ne vždy jsou ale informace aktuální.
Na pumpách je chaos
„Začalo to už se slevami na pohonné hmoty. K francouzským čerpacím stanicím jezdí Němci i Belgičané. Teď to zhoršily stávky zaměstnanců rafinérií a problémy se zásobováním. Navíc jsou tu i další věci, o kterých se tak nemluví jako třeba sucho, kvůli kterému lodě nemohly zásobovat Štrasburk,“ vypočítává různé důvody, proč jsou na čerpacích stanicích delší dobu fronty Geoffroy.
Lufthansa kvůli stávce pilotů ruší kolem 800 letů. Mezi ně patří i spojení mezi Prahou a Frankfurtem
Číst článek
Do stávky se zapojily skoro všechny francouzské rafinérie a několik odborových svazů. Zaměstnanci společností Total a ExxonMobil požadují zvýšení platů a poukazují na vysoké zisky firem.
Vláda varuje, že zaměstnance rafinérií do práce povolá pomocí dekretů. Podle ní se situace zlepší za několik dní. Pracovníci si stěžují, že kabinet omezuje jejich právo na stávkování.
„Je to velký problém. Jeli jsme k osmi čerpacím stanicím. Všechny byly na suchu. Nakonec jsme museli natankovat v Německu, což je podstatně dražší,“ říká Laurent.
Zároveň doplňuje, že na francouzských čerpacích stanicích je teď bordel, a že Francie na tuhle situaci nebyla připravená.