Násilí v Pobřeží slonoviny ani po zatčení Gbagba nekončí
Bývalý prezident Pobřeží Slonoviny Laurent Gbagbo, nyní obviněný z porušování lidských práv, byl minulý týden poprvé vyslýchán. Zatčením Gbagba, který se v listopadu po prohraných prezidentských volbách odmítl vzdát moci a rozpoutal tak několik měsíců trvající krvavý konflikt, však násilí zřejmě nekončí - minulý týden mu padli za oběť další lidé.
Současná vláda v čele s prezidentem Alessanem Outtarou včera oznámila, že jednotky loajální Gbagbovi, které se stahovaly k hranicím s Libérií, zmasakrovaly během svého ústupu na 200 obyvatel přímořských obcí. Z drtivé většiny má jít o civilisty.
Situaci v Pobřeží slonoviny popsal ve Světě o desáté český velvyslanec v Ghaně Miloslav Machálek
Podle ministerstva obrany Pobřeží slonoviny byly oběti vybírány dle etnického klíče. Zprávy ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
„Snaha o národní usmíření a ukončení vojenských bojů, kterou proklamuje prezident Ouattara, je z jeho slov cítit, ale skutečnost je odlišná. Dochází stále k objevům nových masových hrobů, čili zprávy o tom, kdo a jak byl masakrován, jsou nepřehledné a prokázat, kdo koho zavraždil a kdy, je velmi obtížné,“ popsal situaci český velvyslanec v Ghaně Miloslav Machálek.
Boj o moc mezi oběma prezidenty, stávajícím i bývalým, Pobřeží slonoviny destabilizoval, navíc kvůli němu zahynulo už přibližně 3000 lidí. Ačkoliv Laurent Gbagbo je momentálně v domácím vězení na severu země, jeho příznivci se vzdát nehodlají.
„Jsou to lidé, kteří jsou skalními příznivci Gbagba, a to je samozřejmě i výsledkem toho, že ve volbách ho volila téměř polovina občanů Pobřeží slonoviny,“ připomněl velvyslanec.