Muslimům začal ramadán, kvůli teplu bude mimořádně náročný
Většině muslimů po celém světě dnes začal ramadán – posvátný měsíc, který výrazně zasahuje do osobního života věřících, ale často také do politiky. Letošní ramadán bude pro muslimy obzvláště obtížný. Připadá totiž na horké letní období.
Muslimové během postního měsíce ramadánu nemohou od východu do západu slunce nejen jíst, ale ani pít. Pro začátek srpna jsou přitom charakteristické dlouhé dny a v některých zemích teploty často až mezi 40 a 50 stupni.
Období ramadánu může také přiživit protivládní hnutí, která se v arabských zemích vyskytují.
V některých zemích, například v Sýrii, lidé často demonstrují po návštěvě mešity. Během ramadánu chodí věřící do mešity velmi často, dá se proto očekávat, že mohou demonstrace zejména v posledních deseti dnech měsíce zesílit.
Boje zřejmě neustanou
Dalším důvodem je nespokojenost s cenami potravin, proti kterým se lidé bouří již teď. V období ramadánu se navíc obchodníci snaží ceny zvyšovat, protože po celodenním hladovění se muslimové večer rádi bohatě najedí.
Vlády v arabských zemích se proto snaží předejít komplikacím a v posledních týdnech usilovaly o dosažení regulace cen, aby bylo jídlo přístupnější pro všechny.
Stejně tak uklidnění situace na bojištích spíše očekávat nelze, jak dokládala v minulých letech situace v Afghánistánu. Za denního světla sice muslimové nemohou kouřit a oddávat se jiným požitkům, válčit ale zakázáno nemají.
NATO sice navrhovalo, že by v období ramadánu mohly v Libyi obě strany přestat bojovat, navzdory tomu se ale boje spíše stupňují. Bez ohledu na blížící se posvátný měsíc tak o víkendu sváděli rebelové v Benghází sami mezi sebou několikahodinové bitvy.
Mobilní aplikace pro věřící
Zásadní změna pravidelného režimu se týká také miliardy věřících v Asii. Některé východoasijské státy plánuji věřícím těžké postní období usnadnit.
Muslimům v Singapuru bude například pomáhat moderní technologie. Tamní vláda společně s islámskou radou vytvořila pro věřící nové mobilní a počítačové aplikace.
Ty jim formou sms zpráv nebo e-mailů poradí, jak se modlit a do kdy dodržovat půst nebo jim zašlou inspirativní verše z Koránu.
Naopak v Malajsii chtěly islámské skupiny prosadit uzavření všech barů a diskoték, návrh ale poslanci neschválili.
V Asii žije asi 1 miliarda muslimů. Islám je v tak v současnosti na tomto kontinentě nejrozšířenějším náboženstvím.