Muslimům začal postní měsíc ramadán, od úsvitu do soumraku nesmějí jíst ani kouřit
Miliardě muslimů na celém světě dnes začal postní měsíc ramadán. Od dnešního úsvitu po třicet dní se poctiví muslimové zdržují konzumace jídla a pití nebo kouření cigaret. Půst musí držet až do západu slunce. Začátek ramadánu v Egyptě, nejlidnatější muslimské zemi, přiblížil tamní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček:
U konečné stanice metra na káhirském předměstí al-Muníb je živo. Jsou tu stánky s banány, datlemi, mangem či oříšky. Tržiště je rušnější než jindy, lidé se zásobují na první ramadánovou noc.
Do lidové čtvrti jsem se vydal jednak proto, že jsou tu svátky barvitější, a také proto, že mi tu můj známý Mustafa sjednal návštěvu u šejcha místní mešity. Musím ale ještě kousek popojet.
Sedám do jedné z indických motorových tříkolek, které tady v úzkých uličkách slouží jako taxi. Říká se jim tuk-tuk a u tržiště čekají na zákazníky.
„Jak jdou kšefty, Abú Omare?" haleká řidič tuk-tuku rozverně na své známé obchodníky a kolemjdoucí.
Zajímalo mě, jestli si vydělá řízením tuk-tuku na živobytí. „Jakž takž," pokrčí rameny. „Já jsem vystudoval práva! Práva na Káhirské univerzitě. Ale práce není, pane,“ dostávám překvapivou odpověď. Uvědomil jsem si, jaké životní zklamání čeká desítky tisíc absolventů egyptských univerzit.
Vousatý šejch Muhammad mě vítá ve své mešitě. Přijel jsem, abych se dozvěděl od muže nejpovolanějšího, jak to vlastně s určováním počátku ramadánu je. Egyptští kamarádi mi totiž nebyli schopní do poslední chvíle říct, jestli se budou postit už od úterka, anebo až od středy.
„Jakmile se objeví srpek nového měsíce, musíme se postit. Tak se to píše v Koránu. Někdy se stane, že jsou třeba mraky nebo něco měsíc zastíní. V tom případě se prodlouží předchozí měsíc ša´bán o další den na třicet dní,“ říká šejch.
Bezmála osmdesáti milionům egyptských muslimů ale musí začátek ramadánu někdo oznámit.
„Tady u nás to vyhlašuje muftí Egypta. Ten potvrdí, že se srpek měsíce objevil. Ale dneska jsou na to moderní přístroje. Moderní dalekohledy a tak,“ dodává šejch Muhammad.
Na ulici jsou obchůdky s potravinami, oříšky a datlemi ještě v pozdní večerní hodině obležené především ženami. Nakupují na suhúr, hodně časnou snídani, kterou si jako poslední jídlo před celodenním půstem dají před svítáním.
„O ramadánu se zvýší prodej potravin o dvacet až třicet procent, a některé potraviny výrazně podraží,“ vysvětluje mi můj známý Mustafa.