Slovenský ministr zahraničí Lajčák stáhl svou demisi. Změnu vysvětlil podporou od vrcholných politiků

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák bude pokračovat ve funkci ministra zahraničí, v pátek vzal zpět svou demisi. Minulý týden Lajčák předal hlavě státu rezignaci v reakci na to, že slovenští poslanci odmítli migrační pakt OSN. V pátek dopoledne ministr v tiskovém prohlášení ale oznámil, že se rozhodl setrvat v čele ministerstva zahraničí a že v této věci učiní příslušné kroky.

Bratislava (Aktualizováno: 20:15 7. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák

Bývalý slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Prezident Andrej Kiska tento krok ministra vzal na vědomí, uvedl večer Kiskův mluvčí Roman Krpelan. 

Slovenská vláda odmítla pakt o migraci. Prezident Kiska odložil rozhodnutí o demisi ministra zahraničí

Číst článek

Lajčák otočil ohledně své demise navzdory tomu, že kromě parlamentu se proti migračnímu paktu OSN vyslovila i slovenská vláda, která také nesouhlasila s vysláním slovenského zástupce na nadcházející mezivládní konferenci o paktu.

Ministr samotný dokument OSN i účast Slovenska na zmiňované konferenci obhajoval. Jako nedávný předseda Valného shromáždění OSN se na jeho přípravě také významně podílel.

Podpora od vrcholných politiků

Změnu postoje k rezignaci Lajčák zdůvodnil podporou, které se mu dostalo kromě jiných také od vrcholných politiků Slovenska, a také nadcházejícím předsednictvím Slovenska v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Proti Lajčákově demisi se dříve vyslovil například premiér Peter Pellegrini, který se ministra v otázce paktu OSN ale nezastal. Prezident Kiska zase tvrdil, že Slovensko by nemělo ztratit tak kvalitního ministra a diplomata světové úrovně, jakým je Lajčák.

Hlava státu dříve v tomto týdnu odložila rozhodnutí o Lajčákově demisi s odůvodněním, že chce nechat prostor k jednáním ministra zahraničí s premiérem.

Někteří ústavní právníci v minulosti zpochybňovali možnost, zda je prezident oprávněn odmítnout demisi ministra nebo zda může člen vlády podanou demisi odvolat. Jiní odborníci na ústavní právo obě možnosti připustili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme