Do Valencie dorazily všechny tři lodě s migranty, které Itálie odmítla
Ve východošpanělské Valencii v neděli zakotvily tři lodě vezoucí stovky afrických běženců, které odmítly přijmout Itálie a Malta. Italská plavidla Dattilo a Orione a hlavní loď konvoje Aquarius do přístavu dopravily 629 lidí, z nichž většina pochází ze subsaharské Afriky.
Uprchlíky nalodili na Aquarius před týdnem u libyjských břehů záchranáři z organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic, kteří běžence zachránili z moře a gumových člunů. Loď se poté vydala jako obvykle k břehům Itálie. Tamní nová vláda, která chce razantně omezit příliv uprchlíků, ale odmítla loď vpustit do přístavů s tím, že nebude dále přijímat lodě zahraničních nevládních organizací. Ty podle ministra vnitra Mattea Salviniho nahrávají pašerákům migrantů z Afriky.
Francie, která sice Itálii za její přístup k migrantům kritizovala, ale vlastní přístav lodi Aquarius původně nenabídla, v sobotu oznámila, že Španělsku s touto skupinou migrantů pomůže.
‚Přijmeme migranty z lodi Aquarius, kteří u nás budou chtít žít.‘ Francie nabídla Španělsku pomoc
Číst článek
Zakotvení poslední ze tří lodí ukončilo týdenní odysseu stovek lidí, kteří se podle agentury AP stali „oběťmi evropské války o migranty“. Když přijetí uprchlíků odmítly Itálie a Malta, musel konvoj urazit ze Sicílie do Španělska cestu dlouhou půldruhého tisíce kilometrů. Mezi běženci bylo podle úřední zprávy 123 mladistvých bez doprovodu, 11 malých dětí a sedm těhotných žen.
Běženců se po přistání ujali nejprve lékaři, pracovníci Červeného kříže a psychologové. S komunikací s úřady pomáhali překladatelé, protože španělské úřady trvaly na tom, aby každý z běženců byl identifikován. Imigrační úředníci s nimi chtějí besedovat jednotlivě s cílem určit, zda daná osoba splňuje kritéria azylu. V každém případě ale budou mít právo setrvat ve Španělsku nejméně 45 dnů.
Španělská ministryně pro migraci Magdalena Valeriová dnes prohlásila, že osud stovek migrantů putujících Středozemním mořem musí přimět Evropu, aby změnila svou migrační politiku. „Evropská unie si musí uvědomit, že potřebuje přistěhovaleckou politiku, kterou si tato doba žádá,“ řekla ministryně.
S lidmi zachráněných lodí bude Španělsko zacházet stejně jako s ostatními migranty. „Budeme k nim přistupovat stejně jako k jiným uprchlíkům, kteří k nám dorazí na lodi,“ řekl podle agentury DPA ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska.
Jeho slova potvrdil ministr práce a veřejných prací José Luis Ábalos. „Španělsko bude jednat citlivě, ale zároveň podle zákona. Do Evropy vyšleme signál, že naše imigrační politika se neřídí podle momentální situace,“ řekl novinářům. Připomněl, že francouzská vláda přislíbila ujmout se těch uprchlíků, kteří projeví zájem o pobyt ve Francii. Podmínkou je, že „vyplní potřebné protokoly“.