Městem Benghází otřáslo několik explozí, slyšet bylo i bojové letadlo
Tanky a jednotky Muammara Kaddáfího jsou podle obyvatel i novinářů v povstalecké baště ve městě Benghází. Libyjská vláda přitom ujišťuje, že dodržuje příměří, které včera ohlásila. Rebelové tvrdí, že jsou pod silným tlakem. Navzdory tomu, že OSN nad Libyí vyhlásila bezletovou zónu, bylo dnes sestřeleno letadlo. O možných vojenských akcích jednají zástupci světových mocností na summitu v Paříži. Rezoluce OSN v minulých dnech autorizovala všechny akce nutné k ochraně libyjského obyvatelstva. V Bruselu se také sešli velvyslanci Severoatlantické aliance.
Z města Benghází - hlavní povstalecké bašty, hlásí lidé silné výbuchy. Viděli také přelétat nad městem bojové letadlo vládních sil.
Klíčovou otázkou ale je, kdo na koho útočí. Libyjská vláda, která vyhlásila příměří říká, že rozhodně neútočí, ale prý jsou to rebelové, kdo provádí ozbrojené akce a vyprovokovává konflikty v posledních hodinách, a demonstrativně zve do své země mezinárodní pozorovatele.
Povstalci naopak tvrdí, že jsou pod silným tlakem a že se bombardování týká i civilních měst. Podle svého mluvčího stavějí barikády, aby uchránili alespoň své velící středisko. Uvádějí, že vojenská letadla bombardovala letiště v Benghází a okrajové části města.
Podle Kaddáfího je schválená rezoluce, která mezinárodní společenství opravňuje k zásahu proti libyjským vládním silám, kolonializmus. Nikdo podle něj nemá právo zakazovat libyjské vládě využívat svůj vzdušný prostor. Hrozil, že se konflikt může přenést dál. Postoj západních zemí kritizoval, i když se na bezletové zóně podílí i řada arabských států.
Boj byl zaznamenán také u města Misuráta
Napjatá situace je u města Misuráta, jednoho z mála míst na západě země, které stále ovládají protirežimní povstalci. Podle zpráv od obyvatel města, které přinesla agentura Reuters, je tam teď klid, ale Kaddáfího jednotky jsou stále před městem. Ráno tam ale dopadlo čtyři nebo pět střel. Ve městě dochází také voda.
Podle zpráv od povstalců, vojáci bombardují také západní město Zintán.
Podle vojenského analytika Lukáše Visingra se povstalci mohou bránit Kaddáfího jednotkám:
„Jsou prokázány minimálně dva případy, kdy opoziční síly společně sestřelily Kaddáfího letouny. S nejvyšší pravděpodobností mají k dispozici protiletadlové kulomety a rychlopalné kanóny. Je známo, že mají také přenosné, protiletadlové, řízené střely, které byly částečně ukořistěny z výzbroje Kaddáfího armády a částečně byly dodány i ze zahraničí.“
Oficiální představitelé Spojených států, Francie a Velké Británie konstatovali, že kromě samotného hlídkování bude zřejmě nutné provést i útoky proti Kaddáfího protivzdušné obraně. Mluvilo se i o útocích na pozemní cíle, které patří do Kaddáfího vojenské infrastruktury.
„Zcela určitě budou provedeny útoky na komunikační a velitelská střediska. Také předpokládám, že budou napadeny radary protivzdušné obrany a zřejmě bude vyvinuto i úsilí zlikvidovat libyjské vedení jako takové,“ říká Visingr.