Británie a EU našly shodu v nejspornějších bodech brexitu. Rozhovory se můžou posunout do další fáze
Rozhovory o brexitu se podle Evropské komise můžou posunout do druhé fáze. Ráno to v Bruselu uvedli britská premiérka Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Posun do druhého kola příští týden definitivně potvrdí Evropská rada, která už členským zemím rozeslala plán dalšího postupu.
Mayové po setkání s Junckerem řekla, že se jí podařilo splnit dosavadní priority Londýna. „Británie by měla mít s Evropou jasně definované a spolehlivé obchodní vztahy. Naše dohoda taky zajistí práva třem milionům občanů unie ve Spojeném království, a asi milionu Britů, kteří žijí na území unie,“ uvedla Mayová.
Podle Junckera bude do ochrany občanů zapojen i Evropský soudní dvůr, čemuž se Londýn dlouho bránil.
Británie se také zavázala zaplatit své finanční evropské závazky i po roce 2020, kdy už nebude v unii a dala dostatečné záruky, že mezi Británií a Irskem nevznikne tvrdá hranice, která by omezovala volný pohyb mezi Irskem a Severním Irskem.
Podle premiérky bude výsledná dohoda výhodná i pro Severní Irsko: „Pokud to tak nebude, budeme hledat specifická řešení pro jedinečnou situaci Severního Irska."
Irský premiér Lee Varadkar v pátek řekl, že Irsko dosáhlo v první fázi rozhovorů všeho, čeho chtělo. Pátek označil za „velmi důležitý den“, ale také za „konec začátku“. Ve druhé fázi rozhovorů Irsko podle Varadkara zůstane „plně zapojené a ostražité“.
Žádné analýzy dopadů brexitu nemáme, bylo by to zbytečné, tvrdí britský ministr
Číst článek
Výsledek jednání první fáze brexitového rokování označil Juncker za kompromis. Druhá fáze vyjednávání ale nezačne hned. O posunutí rozhovorů musí rozhodnout lídři 27 členských států příští pátek na summitu v Bruselu. Dá se očekávat, že po doporučení komise tak učiní. Samotné jednání pak nejspíš začne v lednu, nebo v únoru příštího roku.
Rozvod je složitý
Podle šéfa Evropská rady Donalda Tuska by členské země měly při jednání o přechodném období po brexitu trvat na tom, že Británie bude respektovat veškerá unijní pravidla, ovšem bez možnosti podílet se na rozhodování o nich.
„Nezapomínejme, že to nejtěžší je teprve před námi. Rozvod je složitý, ale navázání a budování nového vztahu je ještě náročnější. Od referenda o brexitu uplynul rok a půl - takhle dlouhou dobu jsme vynaložili jen na tu nejjednodušší část celého procesu. Na jednání o podrobnostech budoucích vztahů máme v podstatě necelý rok,“ řekl Tusk.
Evropská rada už členským zemím rozeslala detailní plán dalšího postupu. Podle Tuska se Brusel s Londýnem musí ve druhé fázi rozhovorů hlavně dohodnout o budoucích obchodních vztazích. Také dodal, že teprve pak začne být vyjednávání složité. Řekl to po schůzce s Mayovou.