Boje o Mariupol se stahují k místním železárnám a ocelárnám. Tvoří klíčové základny pro obránce města
Získání kontroly nad metalurgickým komplexem Azovstal se stalo ústředním bodem bitvy o kontrolu nad jihoukrajinským Mariupolem, píše BBC na svém webu. Železárny a ocelárny vlastněné nejbohatším Ukrajincem Rinatem Achmetovem jsou podle britské veřejnoprávní stanice jednou z klíčových základen, které zbyly několika tisícům ukrajinských obránců v obleženém městě.
V útrobách obrovského průmyslového areálu se odehrávají prudké boje a dokonce se objevují zprávy o boji zblízka, píše BBC. Přesný počet příslušníků ukrajinských ozbrojených sil, kteří v průmyslovém areálu našli útočiště, však podle odborníků není možné kvůli nedostatku spolehlivých informací určit.
Mariupolští vojáci na videu ujistili, že jsou stále věrní Ukrajině. Chybí jim ale munice i potraviny
Číst článek
Objevily se dokonce zvěsti, že Rusové údajně použili chemické zbraně nad těmito železárnami a ocelárnami, kterou mimo jiné brání ukrajinští členové pluku Azov. Právě ti tvrdí, že ruská armáda v Mariupolu použila blíže neupřesněnou chemickou zbraň. Eduard Basurin, zástupce proruských separatistů, kteří se podílejí na obléhání Mariupolu, použití chemických zbraní popřel. BBC podotkla, že tvrzení nebyla schopna ověřit.
Podle Aglaji Snětkovové z londýnské University College London (UCL) se stala továrna klíčovým cílem během několikatýdenního obléhání přístavního města. Zařízení vybudované ještě v sovětské éře dosud odolává, protože bylo postaveno tak, aby ustálo značné poškození, uvedla odbornice na ruskou zahraniční a bezpečnostní politiku. Hutní komplex je podle níž rovněž tak obrovský, že dostat odtamtud bojovníky je obtížné.
Na příkladu tohoto zařízení, ostatně jako v Mariupolu v širším smyslu, se názorně ukázaly výzvy městské války a dobývání oblastí, kde se pohybuje velké množství bojovníků, kteří mohou mít připravené úkryty, upozorňuje Snětkovová.
Místo odporu
Expert na zpravodajské služby Justin Crump se domnívá, že silně bráněná oblast je jedním z posledních zbývajících míst odporu v Mariupolu. Povahu tamních bojů přitom tento bývalý člen britské armády popisuje jako složité bitvy uprostřed husté průmyslové zástavby. Podle Crumpa se ruský útok soustředí především na bombardování oblasti, které je součástí pečlivé a pomalé taktiky „vyčerpání obránců“, píše BBC.
Rusové použili chemické zbraně, tvrdí pluk Azov. Mohlo jít o bílý fosfor
Číst článek
Ruské invazní síly podle něj používají těžké dělostřelectvo, aby zničily budovy, které by mohli využívat obránci, a poté postupují vpřed, aby snížili počty svých ztrát. Ukrajinští vojáci jsou vzhledem k mnohatýdennímu brutálnímu bombardování v překvapivě dobrém stavu, míní Crump, podle něhož se však ocitají ve stále obtížnější situaci, jelikož mají už déle než týden přerušeny dodávky munice a potravin. Stále častěji jsou prý nuceni se vzdávat.
Obdobně se v úterý o Azovstalu vyjádřila agentura AFP. Metalurgický komplex, jenž patří skupině Metinvest ovládané nejbohatším Ukrajincem Rinatem Achmetovem, je i podle ní už několik týdnů v centru bojů ve městě podobně, jako továrna Azovmaš.
Pád Mariupolu do rukou Rusů se zdá být nevyhnutelný, ale naráží na skupinu bojovníků ukrývajících se v tunelech rozsáhlého průmyslového komplexu, což je taktika, kterou použila v historii už řada armád, píše AFP. Jde o ztělesnění městské partyzánské války, kde se bojuje na ploše několika kilometrů čtverečních železničních tratí, skladů, koksáren či komínů, popisuje agentura a dodává, že situaci komplikuje snížená viditelnost, díry, překážky a pasti na každém kroku.