Při útoku v Mali zemřelo 23 civilistů. Konflikt si od ledna vyžádal již 250 mrtvých
Při útoku neznámých ozbrojenců v centrální části Mali zemřelo 23 lidí. S odkazem na vyjádření místních úřadů a bezpečnostních zdrojů o tom v pondělí informovala agentura AFP. Podle agentury Reuters se 300 lidí pohřešuje. Podobné útoky v této části Mali v posledních měsících přibývají. Od roku 2015, kdy začala v regionu sílit přítomnost islamistických radikálů, se vyhrocuje konflikt mezi pastevci z etnika Fulbů a dogonskými farmáři.
„V neděli a v noci na dnešek ve vesnicích Bidi, Snakoro a Saran zaútočili ozbrojenci na civilní obyvatele, zabili 23 civilistů,“ řekl AFP starosta blízké vesnice Ouenkoro. „Situace je vážná, armáda musí jednat, aby zajistila lidem bezpečí,“ dodal. Za útokem podle něj stojí dogonští lovci.
Podobných útoků se v regionu odehrálo od začátku roku několik, nejhorší z nich byl masakr u Ogossagou blízko hranic s Burkinou Faso, při kterém zemřelo 160 Fulbů. Celkem při útocích od začátku roku zemřelo přes 250 lidí.
Už šest let pomáhají čeští vojáci cvičit malijskou armádu, aby odolala útokům islamistických radikálů
Číst článek
Podle místních obyvatel neodvádí bezpečnostní složky dobrou práci. Mnoho lidí proto prchá ze svých domovů nebo se organizuje do civilních milicí, jejichž činnost se však nedá kontrolovat a násilnosti se kvůli jejich chování často jen stupňují.
Podle obyvatel města Bandiagara, kam hodně lidí z okolních vesnic před útoky utíká, nelze v ulicích téměř spatřit přítomnost jiných vojáků, než dogonské milice Dan Nan Ambassagou.
„Síly malijské armády (Fama) a síly Organizace spojených národů (MINUSMA) neplní svou roli,“ řekl francouzské rozhlasové stanici RFI jeden z obyvatel města. „MINUSMA ozbrojence spatří, ale často je mine a nic jim neřekne. Když dojde k útoku, tak nezasáhnou. Jsou skutečně úplně neaktivní. Pokud jde o Famu, jejich konvoj v případě útoku přijede příliš pozdě. Často dorazí až den poté,“ dodal.
Malijský prezident Ibrahim Boubacar Keïta již dříve vyzval obyvatele Mali k tomu, aby se neuchylovali k odvetným útokům, a mladé lidi vyzval, aby se nepřipojovali k žádným milicím. Etnický konflikt mezi Fulby a Dogony podle něj neexistuje.
Napětí mezi komunitami prohlubují a zneužívají islamističtí radikálové, kteří do svých řad v Mali rekrutují především Fulby. Z pozic v severním a centrálním Mali pak organizují útoky po celém regionu Sahelu.