Tři doživotní tresty v případě sestřeleného letu MH17. Rusko ale pravděpodobně odsouzené nevydá
Soud v nizozemském Haagu ve čtvrtek v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského občana, které shledal vinnými z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny pro nedostatek důkazů. Informovala o tom agentura Reuters.
Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo podle soudu v létě 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na separatisty ovládaném východě Ukrajiny, v té době kontrovaném Ruskem.
U nizozemského soudu vypovídali pozůstalí po obětech ze sestřeleného letu MH17. Rusko viní ze lži
Číst článek
Soud za vraždu všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17 odsoudil na doživotí dva Rusy - Igora Girkina a Sergeje Dubinského - a ukrajinského občana Leonida Charčenka. Shledal je vinnými z toho, že pomáhali s převozem a instalací odpalovacího sytému, ačkoli to nebyli oni, kdo raketu vypálil. Soud mužům také nařídil zaplatit nejméně 16 milionů eur (390 milionů Kč) odškodného. Pokud odsouzení částku nezaplatí, učiní to nizozemský stát.
Soud naopak zprostil viny Olega Pulatova, který měl u soudu jako jediný z obžalovaných právní zastoupení. Na videozáznamu, který byl během procesu přehrán, Pulatov trval na své nevině. „Záleží mi na tom, aby vyšla najevo pravda. Je pro mě důležité, aby z této tragédie nebyla obviněna moje země,“ řekl soudcům.
Podle zástupců obětí je rozsudek důležitým mezníkem, ačkoli odsouzení zůstávají na útěku a je nepravděpodobné, že si trest odpykají. Předpokládá se, že se všichni nacházejí v Rusku, které je nechce vydat. Na odvolání mají dva týdny, stejně jako prokuratura.
Na vynesený rozsudek už na twitteru reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ocenil rozhodnutí soudu, zároveň však upozornil na nutnost potrestání všech ruských zločinů, tedy těch minulých i současných.
„Soud je toho názoru, že let MH17 byl sestřelen odpálením rakety Buk ze zemědělského pole poblíž Pervomajsku, přičemž zahynulo 283 cestujících a 15 členů posádky,“ uvedl předsedající soudce Hendrik Steenhuis.
„Od poloviny května 2014 mělo Rusko takzvanou celkovou kontrolu nad Doněckou lidovou republikou,“ dodal Steenhuis podle agentury Reuters. Doněcká lidová republika (DNR) je samozvaný útvar vyhlášený na východě Ukrajiny proruskými separatisty spolu s takzvanou Luhanskou lidovou republikou (LNR).
‚Pravda na stole - to je nejdůležitější‘
Let MH17 sestřelila raketa Buk ruské výroby, tvrdí nizozemský soud. Posoudí také, odkud byla vypálena
Číst článek
Letadlo bylo sestřelen nad východní Ukrajinou 17. července 2014. Oblast byla v té době dějištěm bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskými silami.
Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na stanovisko soudu v Haagu uvedlo, že přezkoumá tvrzení, podle něhož bylo malajsijské letadlo v roce 2014 sestřeleno raketou ruské výroby.
Steenhuis četl rozsudek před soudní síní zaplněnou pozůstalými. „Pravda na stole - to je to nejdůležitější,“ řekl agentuře AP Anton Kotte, který při sestřelení MH17 přišel o syna, snachu a šestiletého vnuka. Slyšení je podle něj pro příbuzné „dnem D“.
Robbert van Heijningen, který přišel o bratra, švagrovou a synovce, označil sestřelení letadla za „barbarský čin“, který bez ohledu na rozsudek nemůže nikdy hodit za hlavu. „Říkám tomu kámen v srdci a kameny ... nemizí,“ dodal.
Verdikt přivítal nizozemský premiér Mark Rutte i nadace zastupující oběti. „Na verdikt v procesu s letadlem MH17 se dlouho čekalo. Je dobře, že k němu nyní došlo. Je to další krok v úsilí o dosažení pravdy a spravedlnosti pro oběti a jejich blízké,“ napsal na twitteru.
„Rodiny obětí chtěly pravdu a chtěly, aby bylo učiněno zadost spravedlnosti a odpovědné osoby byly potrestány, a to se také stalo. Jsem celkem spokojen,“ řekl Piet Ploeg, který stojí v čele nadace zastupující oběti. Na palubě MH17 zahynul Ploegův bratr, švagrová a synovec.
Soudní proces, který se konal v přísně střežené soudní síni poblíž letiště Schiphol, začal 9. března 2020 tím, že prokurátor přečetl jména všech obětí. Konal se v Nizozemsku, protože právě z této země pocházela většina obětí.
Rozsudek byl vynesen na pozadí pokračující ruské invaze na Ukrajinu. Případ by se tak podle pozorovatelů mohl stát příkladem pro stíhání zločinů spáchaných během války.
Rozhodnutí nizozemského soudu není konečné. Vedoucí policejního vyšetřování Andy Kraag uvedl, že pokračuje pátrání po možných podezřelých na vyšších stupních velení. Prokurátoři nevyloučili ani obvinění osob, které odpalovací zařízení skutečně obsluhovaly, ačkoli nebyly veřejně označeny za podezřelé. Austrálie a Nizozemsko také zahájily za sestřelení malajského civilního letadla nad Ukrajinou právní řízení proti Rusku u Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).