Pokud Rusko zvítězí, Maďarsko nás může územně ohrozit, obává se slovenský ministr zahraničí
Maďarské ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo slovenského velvyslance kvůli nedávným spekulacím slovenského ministra zahraničí Rastislava Káčera o potenciálních územních požadavcích Maďarska na Slovensku. Ve čtvrtek o tom informovala agentura MTI.
Slovenský ministr zahraničí Káčer v programu slovenské televize Markíza v úterý uvedl, že kdyby se Rusku podařilo dobýt Ukrajinu, Maďarsko by mohlo mít vůči Slovensku územní požadavky ohrožující teritoriální integritu země.
Náměstek maďarského ministerstva zahraničí Tamás Menczer podle MTI oznámil, že si ve středu předvolal slovenského velvyslance v Budapešti a řekl mu, že Káčerovy poznámky byly „nepřijatelné, nesmyslné lži“.
‚Vymýtit nepotismus a korupci není v Orbánově zájmu.‘ Maďarský premiér je v nejhorší situaci za 13 let vlády
Číst článek
„Evropa čelí velkým krizím. Podobné doby volají po střízlivě uvažujících politicích,“ napsal Menczer na facebooku. „Nynější slovenský ministr zahraničí ale takový není,“ dodal náměstek. Káčer podle jeho slov útočí na Maďarsko kvůli jeho mírovému postoji a odporu vůči sankcím. „Ale to se nezmění, i když se to ministru Káčerovi nelíbí,“ uvedl Menczer.
Káčera za jeho výroky v televizi kritizovali také šéf nejsilnějšího slovenského vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič a poslanec OLaNO György Gyimesi, ministra též vybídli k omluvě.
Omlouvat se nebude
„Nebudu se nikomu omlouvat za to, že chráním zájmy své země. Že její teritoriální integritu, suverenitu a svobodu považuji za svatý grál snažení naší diplomacie,“ napsal Káčer v reakci na výzvu politiků OLaNO.
Dodal, že nekritizuje Maďary, ale konkrétní politiku, která z lídra boje za demokracii v regionu na začátku 90. let udělala černou díru na evropské mapě a trojského koně zájmů ruského prezidenta Vladimira Putina v Evropě.
Káčer, který byl dříve slovenským velvyslancem v Maďarsku a také v České republice, se dlouhodobě vymezuje vůči zahraniční politice Budapešti. Orbánova vláda kritizovala protiruské sankce, jimiž EU reagovala na ruskou agresi vůči Ukrajině, a odmítla povolit přepravu západních zbraní přes území Maďarska do bránící se země.
Káčer už dříve řekl, že Maďarsko není demokracií západního typu.
Šéf slovenské diplomacie v relaci Markízy zmínil také loňské počínání Orbána, který se na veřejnosti ukázal s šálou s mapou takzvaného Velkého Maďarska, jež zahrnuje území historických Uher s částmi sousedních zemí, včetně Slovenska.
V minulosti byly vztahy Slovenska a Maďarska komplikované i kvůli otázce postavení početné maďarské menšiny na Slovensku. Téma tehdy využívali k vlastní propagaci například slovenští nacionalisté.