Macron k Zelenskému: Normandský formát jednání by mohl urychlit řešení konfliktu na východě Ukrajiny
Francouzský prezident Emmanuel Macron v pátečním telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským potvrdil odhodlání Francie pomoci Ukrajině zachovat si svrchovanost a územní celistvost. Prezidenti se rovněž shodli na potřebě obnovit jednání v takzvaném normandském formátu, která mají pomoci najít mírové řešení konfliktu na východě Ukrajiny. S odvoláním na Elysejský palác o tom informovala agentura Reuters.
Normandský formát jsou jednání, ve kterých Francie s Německem zprostředkovávají rozhovory mezi Ukrajinou a Ruskem s cílem ukončit od roku 2014 se vlekoucí konflikt na východě Ukrajiny. Poslední takové setkání se ale odehrálo v prosinci 2019 v Paříži. Nyní se mírová vyjednávání nacházejí na mrtvém bodě, popsala Reuters.
Krizi na bělorusko-polské hranici je nutné ukončit kvůli lidské důstojnosti, shodli se Macron s Putinem
Číst článek
V příštích dnech bude Macron hovořit také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Se svým ukrajinským protějškem má v plánu další jednání v Bruselu 15. prosince, tedy na okraj summitu Evropské unie.
Se Zelenským hovořil už ve čtvrtek americký prezident Joe Biden. Rovněž Washington ujistil Kyjev o „závazku Spojených států ohledně svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny“ a o tom, že Spojené státy „v případě dalšího vojenského zásahu (Ruska proti Ukrajině) budou reagovat důraznými ekonomickými opatřeními.“
USA jsou připravené bránit spojence NATO. V případě ruské agrese uvalí sankce, ‚jaké režim ještě neviděl‘
Číst článek
Spojené státy budou podle Bidena i nadále uplatňovat zásadu, že o Ukrajině se nejedná a nerozhoduje bez přítomnosti Kyjeva. Ukrajina ve svém prohlášení k hovoru uvedla, že státníci spolu probírali možnosti bezpečnostní, finanční a politické podpory Ukrajiny, aby mohla čelit „pokračující hybridní hrozbě“ ze strany Ruska.
Západní rozvědky v posledních týdnech upozorňují na masivní koncentraci ruských jednotek u ukrajinských hranic. Spojené státy své evropské spojence kvůli tomu upozornily na možnost ruské ozbrojené operace na Ukrajině na počátku příštího roku.
Na možnou ruskou invazi upozorňuje i Ukrajina. Moskva takový scénář popírá a naopak obviňuje Kyjev, že se chystá konflikt v Donbasu vyřešit násilím.
Konflikt v Donbasu vypukl na jaře 2014 krátce po ruské anexi Krymu, která následovala po svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Boje mezi proruskými separatisty a vojsky prozápadní vlády v Kyjevě si dosud vyžádaly více než 13 tisíc mrtvých. Západ a Kyjev obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů, Moskva zapojení do konfliktu popírá.