Luxusní obytné auto před domem tchýně. Skotským nacionalistům po řadě skandálů klesají preference

Velkou Británii čekají tento čtvrtek parlamentní volby. Všechny volební průzkumy předpokládají, že v nich vyhrají dosud opoziční labouristé a ukončí tak čtrnáct let vlády Konzervativní strany. O výsledku voleb i podobě nové vlády se bude rozhodovat především v nejlidnatější Anglii, těžké rozhodování však čeká i voliče ve Skotsku. Pozice tamní nejsilnější politické strany, tedy skotských nacionalistů se po řadě skandálů silně otřásá.

Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paní Olga žije ve Skotsku sedmačtyřicet let a takovou situaci, jako před těmito volbami, podle svých slov ještě nezažila. Do hlasování zbývá pár dní a stále neví, koho bude volit. V tom koho volit nebude, má ale jasno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skotské nacionalisty oslabila řada skandálů a před předčasnými volbami straně dál klesají preference

„Nemůžu volit SNP (Skotskou národní stranu) z důvodů, které se udály v posledních dvou letech. Asi jí síla a sláva příliš stoupla do hlavy. Asi se u ní rozvinul kult osobnosti,“ kritizuje Olga Nicolu Sturgeonovou, někdejší šéfku Skotské národní strany a předsedkyni skotské vlády.

Ta stála v čele země devět let, loni v březnu ale překvapivě rezignovala. Následně policie obvinila jejího manžela ze zpronevěry v přepočtu osmnácti milionů korun ze stranické pokladny, poté začala vyšetřovat i Sturgeonovou samotnou.

Skotská expremiérka Sturgeonová byla propuštěna. Policie ji krátce zadržela kvůli financování kampaně

Číst článek

„Ve Skotské národní straně se v posledních letech děly podivné věci. Peníze určené na kampaň za nezávislost Skotska zmizely, zato se našlo superluxusní obytné auto za 3,5 milionu, které mělo sloužit volební kampani, ale bylo zaparkované před domem tchýně bývalé premiérky. Řada Skotů ale bude stranu podporovat bez ohledu na cokoliv,“ popisuje čerstvý osmdesátník Den.

Jedním takovým Skotem je i James, který po večerech roznáší volební letáky. „Dělám to tak vždycky. Členem Skotské národní strany jsem opravdu dlouho a je to vlastně základ všech mých sociálních vztahů. Věci a lidé se mění rychle, ale základní myšlenka, tedy skotská nezávislost, zůstává,“ vysvětluje James.

Nezávislost Skotska byla ústřední agendou bývalé premiérky Sturgeonové. Tyto volby měly být podle ní jakýmsi neformálním referendem. Pak z politiky s ostudou zmizela, preference její strany klesly a zdá se, že skotská nezávislost se zase o kousek vzdálila.

Jaromír Marek, job Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme