Po 24hodinovém výpadku v Libanonu opět funguje elektřina. Centrální banka vládě půjčila na palivo

V Libanonu se podařilo obnovit dodávky elektrického proudu. Ten vypadl včera poté, co dvěma největším elektrárnám došlo palivo, a ty tak musely zastavit provoz. Libanonská vláda původně uvedla, že výpadek bude trvat několik dnů. Centrální libanonská banka ale v neděli vládě na nákup paliva poskytla kredit v přepočtu ve výši přes 2 miliardy korun. Výpadek zemi zastihl v době hluboké ekonomické krize, se kterou se Libanonci potýkají už 18 měsíců.

Bejrút Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákup potravin během víkendového výpadku elektřiny v Libanonu

Nákup potravin během víkendového výpadku elektřiny v Libanonu | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

Energetická síť v zemi přestala fungovat v sobotu v poledne, když dvěma největším libanonským elektrárnám došlo palivo. Představitelé země v tu chvíli tvrdili, že k obnovení sítě pravděpodobně nedojde v několika dalších dnech.

V nedělním prohlášení však státní dodavatel elektřiny uvedl, že dodává stejnou úroveň proudu jako před výpadkem. 

Podle tamního ministra pro energetiku libanonská centrální banka zemi poskytla půjčku na palivo a udržení elektráren prostřednictvím kreditu 100 milionů dolarů (necelých 2,2 miliardy korun).

Vleklá krize

Jak ale připomíná BBC, řada Libanonců měla už před výpadkem přístup k elektřině jen dvě hodiny denně. Kvůli sobotnímu výpadku však celá země závisela na soukromých dieselových generátorech, jejichž provoz je čím dál dražší.

Nedostupné léky, nefunkční vláda. Libanon je rok po explozi na pokraji kolapsu

Číst článek

Armáda proto také souhlasila s převedením části svých pohonných hmot na elektrárny, dokud nebude další palivo dovezené ze zahraničí.

Libanon přitom posledních 18 měsíců tíží hluboká ekonomická krize. Polovina obyvatel se země ocitla v chudobě, lokální měna ztratila 90 procent ze své hodnoty a v zemi chybí pohonné hmoty, pro jejíž nákup chybí zahraniční měna, uvádí BBC.

Dlouhodobý nedostatek a frustrace proto vyvolala už několik masových demonstrací, při kterých lidé protestovali proti politikům v čele státu.

Eduard Freisler, btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme