Erupce na ostrově La Palma neslábne. Denně ji doprovází desítky zemětřesení, popel dorazil na Kubu

V oblasti sopky na španělském ostrově La Palma, která chrlí žhavé magma už 17 dní, zaznamenali seizmologové za posledních 24 hodin sedm desítek zemětřesení o síle až 3,9 stupně. V noci na úterý byla také síla erupce tohoto vulkánu jedna z nejsilnějších od jejího začátku, informoval španělský rozhlas Cadena SER.

Santa Cruz de la Palma Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníci odhadují, že erupce ještě bude mnoho dní či týdnů pokračovat

Odborníci odhadují, že erupce ještě bude mnoho dní či týdnů pokračovat | Foto: Juan Medina | Zdroj: Reuters

Podle expertů citovaných místními médii se tak stále nedá odhadnout, jak dlouho bude ještě erupce sopky na jednom z Kanárských ostrovů trvat. Četná zemětřesení, která v posledních dnech dosahují stejné síly jako v počátcích této erupce, však podle nich nasvědčují tomu, že to bude ještě mnoho dní.

Ostrov La Palma vyhlásil další lockdown. Láva proudící do moře uvolňuje do vzduchu jedovaté plyny

Číst článek

Láva vytékající z několika otvorů kráteru v sopečném masivu Cumbre Vieja už na ostrově, jehož rozloha je 708 kilometrů čtverečních a na němž žije 83 500 obyvatel, pokryla 420 hektarů, z toho asi 6,6 od pondělka, informoval v úterý večer deník El País. Podle satelitního sledování programu Copernicus zničila láva na 1150 budov a několik desítek kilometrů silnic.

Krizový štáb Kanárských ostrovů nicméně ujistil, že ostrov La Palma je bezpečný. „Máme vážný problém v části ostrova, postiženo je ale jen asi osm procent ostrova, zbytek je bezpečný,“ uvedl šéf krizového štábu Miguel Ángel Morcuende.

Připustil nicméně, že podle povětrnostních podmínek může popel ze sopky opět ovlivnit provoz na místním letišti, které leží na opačné straně ostrova, než je místo, kde láva už týden vtéká do moře. „Nic nebrání tomu přijet sem a užívat si krásy ostrova, jeho krajinu,“ dodal Morcuende.

Podle deníku ABC ze sopky vyteklo dosud už více magmatu, než vychrlily dvě sopky téhož masivu dohromady za delší období. Při výbuchu sopky San Juan v roce 1949 za 47 dní vyteklo na 55 milionů metrů krychlových magmatu a ze sopky Teneguía v roce 1971 to bylo za tři a půl týdne 43 milionů. Při současné erupci vyteklo už přes 80 milionů metrů krychlových magmatu.

Plyny, které se při této erupci uvolňují, se dostaly přes celý Atlantik, informoval dnes rozhlas Cadena SER. Experti z meteorologického ústavu na Kubě zaznamenali dnes v ovzduší nad tímto karibským ostrovem písek ze Sahary a oxid siřičitý a popílek ze sopky z La Palmy. Také venezuelská ekologická organizace Azul Ambientalistas dnes informovala, že oxid siřičitý a popílek ze sopky z Kanárských ostrovů dorazil nad Venezuelu. Vliv na zdraví místních obyvatel je ale podle ní minimální.

Španělská vláda dnes schválila další pomoc ostrovu La Palma, 214 milionů eur (asi 5,3 miliardy Kč), která má jít na bydlení pro lidi, jimž sopka vzala střechu nad hlavou, a na pomoc tamním rybářům a zemědělcům. Na ostrově jsou zejména banánovníkové plantáže, které sopka rovněž poničila. Před týdnem vláda schválila prvních 10,5 milionu eur pro La Palmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme