Kvůli výroku indického soudu se čekají náboženské nepokoje
Indický soud rozhodl, že půda pod zbořenou mešitou ve městě Ayodhya by se měla rozdělit mezi muslimy a hinduisty. Ve sporu, který se táhne už od roku 1949 tentokrát rozhodovali tři soudci, dva hinduisté a jeden muslim. Úřady se obávají, že rozsudek vyvolá náboženské nepokoje.
Na 200 tisíc vojáků a policistů dohlíží na bezpečnost ve státě Uttarpradéš. Stržení mešity hinduistickým davem v roce 1992 vyvolalo vlnu násilí, při které zemřely dva tisíce lidí.
O sporu mezi hinduisty a muslimy v Indii mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu publicista Jan Petránek
Tentokrát neponechávají úřady nic náhodě a znemožnily posílání krátkých textových zpráv, aby je nikdo nemohl využít při burcování davu.
Spor pozemek s ruinami Báburovy mešity v poutním městě Ajódha vedou v indickém státě Uttarpradéš hinduisté s muslimy už desítky let. Má přitom jen necelých 20 hektarů. Komentátoři ale význam místa přirovnávají ke sporu o Chrámovou horu v Jeruzalémě a mluví o něm jako o možné roznětce nábožensky motivovaného násilí v Indii.
„Místo je pro hinduisty významné především tím, že se tam měl narodit Ráma, do kterého se podeváté převtělil Višnu. V roce 1528 bylo toto rodiště Rámy, kde stál překrásný chrám, zbořeno jedním z muslimských dobyvatelů Indie a byla zde postavena mešita. Když se posléze dostala Indie do rukou Britů, spory mezi hinduisty a muslimy ustaly. Po druhé světové válce, kdy Britové Indii opouštějí, se spory rozhořely nanovo,“ vysvětluje publicista Jan Petránek.
Pro indickou vládu je rozsudek další komplikací v už tak dost těžké době. Kromě sportovních her Commonwealthu řeší také maoistické povstání či zhoršující se situaci v Kašmíru.
Nicméně rozsudek pravděpodobně nebude konečný. Dá se očekávat, odvolání k nejvyššímu soudu a proces se může táhnout ještě dlouhé roky.„Muslimové si na pátek a na sobotu svolali celoindický sjezd muslimů, kde má být jasně řečeno, kteří právníci budou dál bojovat za to, aby byl celý spor řešen v jejich prospěch,“ pokračuje Petránek a dodává:
„Indická justice je nesmírně pomalá a zdlouhavá. Po mnoha odvolání půjde spor k nejvyššímu soudu státu Uttarpradéš. Teprve potom se spor přenese na celostátní úroveň.“