Kvůli krizi v Řecku stoupá počet sebevražd a drogově závislých
Ekonomická krize v Řecku má dopad na psychické, ale i fyzické zdraví obyvatel. Alarmující statistiky zveřejnil zdravotnický časopis The Lancel. Lékaři se především obávají totálního rozpadu celé řecké společnosti. Před krizí to byla země s nejnižším počtem sebevražd v celé Evropské unii.
Loni počet sebevražd stoupl o čtvrtinu a za první polovinu letošního roku dokonce o 40 procent. K tomu se přidává prudce rostoucí počet lidí se sexuálně přenosnými chorobami včetně nakažených virem HIV. Jen za letošní rok jich přibylo přes 50 procent. A také stoupá počet drogově závislých a to o tisíc procent oproti stejnému období loňského roku.
O dopadu řecké ekonomické krize na psychické zdraví obyvatel mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Ondřej Bouda
Zdravotnictví je jedna z oblastí, na které se vláda snaží šetřit. Takže klesá dostupnost lékařů pro občany. Psychologové varují, že zatímco ještě před rokem průměrná čekací doba na sezení byla asi 2 týdny, teď už lidé s psychickými problémy musí čekat přes 2,5 měsíce.
Navíc bez vládních dotací zavírá řada center pro drogově závislé. Ti se tak nemohou dočkat pomoci. Někteří se proto úmyslně infikují virem HIV, aby přeskočili dlouhé čekací listiny a zvýšili své šance na léčbu.
Lékaři apelují i na EU
Epidemie sebevražd, sexuálně přenosných chorob i užívání drog začala už před několika lety, ale až teď vyplula na povrch. Podle lékařů ukazuje na totální morální rozklad společnosti. Je otázka, zda má řecká vláda v tuto chvíli čas a peníze věnovat se tomuto fenoménu. Na druhou stranu by ho určitě neměla bagatelizovat a naopak ho řešit dřív než bude pozdě.
Lékaři proto apelují i na Evropskou unii, aby pomohla zajistit dostatečnou zdravotní péči pro všechny, tak jak to ostatně zaručují unijní smlouvy.