V Pákistánu se kvůli koronaviru přestalo očkovat proti dětské obrně. Experti se bojí, že se nemoc rozšíří

V dubnu v Pákistánu nešlo na očkování proti dětské obrně téměř 40 milionů dětí poté, co byla zrušená státní očkovací kampaň. Pákistán je spolu s Afghánistánem jedinou zemí, kde je dětská obrna stále ještě rozšířenou nemocí. Zdálo, že se nemoc téměř povedlo vymýtit, když v roce 2018 počet nemocných klesl na 12, ale loni číslo opět vzrostlo na 147.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování dětí proti obrně v Pákistánu.

Očkování dětí proti obrně v Pákistánu. | Foto: Saeed Ahmad | Zdroj: Reuters

Nyní je ale očkování v zemi přerušeno, kvůli obavám z nákazy koronavirem, informuje Guardian. „Naplánujeme celostátní očkování, jen co to bude možné,“ řekl britskému deníku Dr Rana Muhammad, národní koordinátor pro vymýcení dětské obrny. „Ale stejně se bojíme i o rutinní očkování, která se kvůli covidu-19 nekonají. Bojíme se výskytu nemocí, jako jsou spalničky,“ dodal.

Obrna se po dvou letech vrátila do střední Afriky. Lékaři proočkují 120 milionů dětí

Číst článek

Zatím bylo letos nahlášeno 47 případů, ale nemoc se podle informací rozšířila ze tří krizových regionů do celé oblasti, je proto možné, že roční nárůst přesáhne 200 případů.

Iniciativa za globální vymýcení dětské obrny (GIEP), která spadá pod Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), koncem března doporučila pozastavit veškeré očkování až do druhé poloviny roku. „Nechtěli jsme, aby byl náš program zodpovědný za zhoršení situace okolo covidu-19,“ řekl její ředitel Michel Zaffran.

Senátorka Ayesha Raza Farooqová, která za svou práci proti dětské obrně získala ocenění, Gurdianu řekla, že dlouhou pauzu považuje za nebezpečnou. „Kdyby jeden program nefungoval, nazvali bychom to katastrofou, ale to, že chybí očkování na celostátní úrovni, může mít nepředstavitelné následky,“ prohlásila. 

„Chci si udržet naději, ale celý program byl vládou zpolitizován,“ dodala senátorka.

Írán se kvůli koronaviru dostává do izolace. Hranice s ním uzavřely Turecko či Pákistán

Číst článek

Pákistán je zemí, která získala největší finanční podporu na programy pro vymýcení dětské obrny. Peníze od mnoha různých organizací země dostává již od roku 1994, ale celková částka není známa. Jen Nadace Billa a Melindy Gatesových od roku 2007 přispěla 3,7 miliardy dolarů, v přepočtu více než 88 miliardami korun.

O část financí teď kampaň připravilo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy přestanou posílat peníze WHO. Celosvětová pozornost se teď navíc přesunula na programy spojené s koronavirem.

Pákistán dává pouze jedno procento svého HDP na zdravotnictví, ačkoliv WHO doporučuje šest procent. Pro mnoho obyvatel tak očkování není prioritou, protože jim chybí základní zdravotnické služby.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme