KLDR provedla letos už jedenáctý raketový test. Podle Japonska šlo o mezikontinentální balistickou střelu
Severní Korea ve čtvrtek vyzkoušela „nový typ“ mezikontinentální balistické střely (ICBM), oznámila severokorejská státní média. O testu dříve informovaly armády Jižní Koreje a Japonska, podle kterých střela dosáhla výšky více než 6000 kilometrů. Plnohodnotnou zkoušku mezikontinentální střely KLDR neprovedla od roku 2017, napsala agentura Reuters.
Jihokorejský sbor náčelníků štábů ráno oznámil, že střela byla vyslána z letiště Sunan poblíž severokorejské metropole Pchjongjangu, ze kterého se v poslední době uskutečnilo několik zkušebních odpalů. Dosáhla výšky 6200 kilometrů a dolétla do vzdálenosti 1080 kilometrů.
To potvrdila i severokorejská státní tisková agentura KCNA, podle které střela Hwasong-17 dosáhla výšky 6248,5 kilometru. Na zkušební odpal, který měl podle Pchjongjangu zapůsobit jako odstrašující prostředek proti „americkému imperialismu“, prý dohlížel osobně severokorejský vůdce Kim Čong-un.
Severní Korea odpálila letos už desátou střelu, explodovala krátce po startu
Číst článek
Spojené státy a OSN novou severokorejskou zbrojní zkoušku tvrdě odsoudily. „Tento test znamená porušení několika rezolucí OSN, zbytečně zvyšuje napětí a může destabilizovat bezpečnostní situaci v regionu,“ prohlásila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. „Odpálení rakety dlouhého doletu představuje riziko velké eskalace napětí v regionu. Generální tajemník (OSN) António Guterres naléhá na KLDR, aby nepodnikala další kontraproduktivní kroky,“ uvedl Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric.
Vážná hrozba pro region
Americký ministr obrany Lloyd Austin a jeho jihokorejský protějšek se shodli, že je potřeba vůči Pchjongjangu podniknout tvrdé kroky, uvedl Pentagon.
Jihokorejský prezident Mun Če-in zkoušku označil za vážnou hrozbu pro region a prohlásil, že Kim Čong-un porušil moratorium, které sám vyhlásil na testy jaderných zbraní a mezikontinentálních balistických střel. Japonský premiér Fumio Kišida hovořil o „nepřijatelném projevu násilí“.
Japonská pobřežní stráž uvedla, že střela dopadla ve čtvrtek v 15.44 místního času (07.44 SEČ) do blízkosti japonských teritoriálních vod asi 170 kilometrů západně od pobřeží severojaponské prefektury Aomori. Podle japonské vlády střela letěla 71 minut.
Map showing the North Korea missile launch on March 24.
#AFPgraphics @AFP News Agency
10:10 – 24. 03. 2022
Jihokorejská armáda krátce po severokorejské zkoušce otestovala vlastní balistické a řízené střely. „Test potvrdil, že Jižní Korea je v případě potřeby schopna přesného úderu proti jakékoli lokalitě, odkud Severní Korea své střely odpaluje, i proti jejímu systému řízení,“ sdělil jihokorejský sbor náčelníků štábů.
Opakovaná zkouška
Naposledy se Severní Korea minulý týden pokusila odpálit pravděpodobně balistickou střelu, která podle informací jihokorejské armády explodovala ve vzduchu krátce po startu.
Soul a Washington opakovaně varovaly, že Pchjongjang možná připravuje plnohodnotný odpal své největší mezikontinentální balistické střely (ICBM). Nový systém ICBM Hwasong-17 představila Severní Korea na vojenské přehlídce v roce 2020. Testy z přelomu letošního února a března neprověřily plný dolet této střely, podle analytiků patrně KLDR vyzkoušela jen jeden její stupeň nebo upravila množství paliva a nechala střelu letět v nižší výšce.
‚Rané známky aktivity.‘ KLDR začala podle satelitních snímků opravovat uzavřené jaderné středisko
Číst článek
OSN zakázala Severní Koreji zkoušet balistické a jaderné zbraně a uvalila na ni přísné sankce. Severokorejský diktátor Kim Čong-un po testu jaderné bomby a mezikontinentální střely z roku 2017 vyhlásil moratorium na podobné zkoušky a v roce 2018 se na historickém summitu sešel s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Snahy o obnovu jednání
Podle analytiků se Severní Korea nyní snaží vyvinout tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena, aby obnovil s Pchjongjangem jednání a aby byl ochotný učinit ústupky v podobě zmírnění sankcí proti severokorejskému režimu.
Bidenova vláda nabídla Pchjongjangu obnovení rozhovorů, ovšem trvá na tom, že KLDR nezíská žádné úlevy ani ekonomické výhody, dokud nepřikročí k reálným krokům směřujícím k zastavení svého jaderného a raketového zbrojního programu.
Biden se ve čtvrtek na okraj zasedání G7 v Bruselu setkal s Kišidou. Oba lídři ostře odsoudili odpálení mezikontinentální balistické střely a dohodli se, že budou i nadále spolupracovat s cílem pohnat KLDR k odpovědnosti. Spojené státy, Británie, Francie, Irsko, Albánie a Norsko proto požádaly, aby Rada bezpečnosti OSN v pátek veřejně projednala poslední severokorejskou zkoušku.