Nervózní severokorejští vojáci vs. Skupina 109: v KLDR vznikla nová úderka proti vlivu Jihu

Potírat a trestat - tak lze shrnout účel nové úderné jednotky v KLDR. Takzvaná Skupina 109 má odhalovat vojáky Korejské lidové armády, kteří potají sledují jihokorejské pořady. Ty jsou na Severu nezákonné a do země se pašují přes hranici s Čínou, o to jsou však populárnější. Šíření jihokorejské kultury přitom Pchjongjang sleduje s velkou nelibostí. Zprávu s odvoláním na své zdroje v KLDR přineslo Radio Free Asia.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejští vojáci ve "vesnici příměří" Pchanmundžom uprostřed demilitarizovaného pásma na hranici Korejí, 27. července 2017.

„Provádějí neohlášené prohlídky, a jakmile objeví jednotku nebo vojáka, co porušují zákon, tvrdě je potrestají. Vyšší důstojníci jsou z toho pořádně nervózní.“ (Na ilustračním snímku vojáci KLA na mezikorejské hranici.) | Zdroj: Reuters

Klíčový je moment překvapení. Jen rychlá a nečekaná akce provinilce zaskočí a znemožní mu, aby se vykroutil.

Když se ještě zakázané jihokorejské filmy a seriály sledovaly na videokazetách, šlo to snadněji. Stačilo šikovně vyhodit proud a pak už jen přijít k hotovému - zaseklé kazetě v přehrávači. 

Ptejte se Severokorejce: Co je v KLDR 'cool'? Krása Jihokorejců a smartphone s penězi v kapse

Číst článek

Jenže dnes už videokazety dávno nejsou takový hit – a není divu, když je tak nepraktické uchovat je v tajnosti. Stačí porovnat je s USB klíčem nebo SD kartou – oč snazší je schovat je někde v nenápadném záhybu oblečení, pronést přes hranici a pak ukrýt. A máme jasného vítěze.

Jihokorejská televizní a filmová, ale i hudební produkce tak Severní Koreou prostupuje mnohem snáz než předtím. A spolu s ní vědomí, že „imperialistické loutky“ na Jihu nevedou ani zdaleka tak bídný život, jak to po desetiletí líčila státní propaganda.

Málo platné, že v zahraničí vyrobenou zábavu staví Pchjongjang mimo zákon. Ta jihokorejská, která Severokorejcům vychází vstříc díky jazyku, se šíří podobně neodbytně jako čangmadangy neboli soukromé trhy. Což znamená také do řad Korejské lidové armády (KLA). 

Kontrolují, tedy kontroluji

Právě do nich teď severokorejská vláda vypustila Skupinu 109. Nová speciální jednotka má za úkol vystopovat vojáky, kteří nezákonná jihokorejská videa přechovávají nebo sledují, a postarat se o jejich potrestání.

Nejjistější cestou, jak toho docílit, jsou razie, informovala minulý týden korejská redakce Radia Free Asia, a to s odvoláním na své zdroje v provincii Severní Hamgjong. 

Severokorejská tajná policie za úplatek pomáhá pašovat ‚protisocialistické' peníze z Jihu

Číst článek

Ty Skupinu 109 popisují jako sdílenou inspekční jednotku, která podléhá jak autoritě generálního štábu KLA, tak vládní straně a úřadu lidové bezpečnosti. „Provádějí neohlášené prohlídky, a jakmile objeví jednotku nebo vojáka, co porušují zákon, tvrdě je potrestají,“ píše Radio Free Asia. „Vyšší důstojníci (KLA) jsou z toho pořádně nervózní.“

Nervozita je pochopitelná; když se podřízení proviní, hněv dopadne také na jejich hlavy. Proto někteří důstojníci organizují vlastní inspekce a snaží se provinilce odhalit sami. Kromě samotných vojáků kontrolují i celé jejich rodiny.

Tyto nekoordinované „soukromé“ razie pak mohou obrátit kádry proti sobě. Radio Free Asia upozorňuje například na konflikt, který se rozhořel mezi jistým vysokým armádním důstojníkem a šéfem politického oddělení. Důstojník politického kádra nepříjemně zaskočil, když mu do kanceláře poslal nezvané kontrolory. 

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme