Vůdce KLDR Kim by uvítal styčný úřad USA v Pchjongjangu. Trump to považuje za dobrý nápad

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na čtvrtečním jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem uvedl, že by uvítal otevření amerického styčného úřadu v metropoli KLDR Pchjongjangu. Také šéf Bílého domu tento krok označil za „dobrý nápad“ a dodal, že by se mělo jednat o reciproční opatření. Kim rovněž před novináři zopakoval svou ochotu vzdát se jaderných zbraní, napsala agentura Reuters.

Hanoj Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump odpovídají novinářům

Severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump odpovídají novinářům | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Kim a Trump se tak vyjádřili na otázky novinářů v druhý, závěrečný den summitu ve Vietnamu. Podle amerického prezidenta se čtvrteční rozhovory soustředily na proces odstranění zbraní z Korejského poloostrova.

Vůdce KLDR Kim Čong-un prohlásil, že by na summit s Trumpem nepřijel, kdyby nebyl připraven slib denuklearizace Korejského poloostrova splnit. „Kdybych to nebyl ochoten udělat, tak bych tu nebyl,“ odpověděl Kim na dotaz jednoho z amerických reportérů, zda je ochoten podniknout kroky k denuklearizaci.

Podle agentury AP byl severokorejský diktátor rovněž postaven před otázku, zda s Trumpem hovořili o lidských právech, z jejichž rozsáhlého porušování je Kim Čong-un obviňován. Trump ale dotaz zodpověděl místo něho. „Mluvíme o všem,“ řekl novinářům.

Před jednáním

Šéf Bílého domu na úvod ve čtvrtek schůzky zopakoval své víkendové prohlášení, že na proces jaderného odzbrojení KLDR nespěchá. Ocenil zároveň, že Severní Korea zastavila své nukleární a raketové testy.

‚KLDR může prosperovat jako Hanoj.‘ Trump se sešel s vietnamským prezidentem

Číst článek

„Nespěchám. Rychlost není důležitá. Důležité je, abychom dospěli k dobré dohodě,“ řekl Trump, čímž podle tiskových agentur znovu relativizoval možnost zásadního průlomu na summitu v Hanoji.

Média si rovněž všímají toho, že Kim Čong-un patrně vůbec poprvé odpověděl na dotaz zahraničního novináře. Otázku položil reportér amerického listu The Washington Post David Nakamura, který zjišťoval, zda Kim věří v možnost dosažení dohody s Trumpem. „Na odpověď je teď příliš brzy, ale nejsem v tomto ohledu pesimistický,“ odvětil Kim ještě před začátkem čtvrtečních jednání.

Podle britského listu The Guardian je možné, i když poměrně nepravděpodobné, že severokorejský diktátor již během svých cest do Číny reagoval na dotaz některého z čínských novinářů. Nepochybně ale do čtvrtečního dne neodpověděl na žádnou otázku západního reportéra, píše The Guardian.

Kim a Trump spolu ve čtvrtek nejprve jednali asi půl hodiny mezi čtyřma očima a poté se odebrali k jednání v širším kruhu s poradci. Následně spolu nejvyšší představitelé USA a KLDR pracovně poobědvají a kolem 8.00 SEČ mají podepsat společné prohlášení. Trumpova tisková konference se plánuje v 9.50 SEČ, poté šéf Bílého domu odletí zpátky do Spojených států.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme