„Je velmi pravděpodobné, že se jedná o dron, který shodil letáky nad centrem Pchjongjangu,“ citovala KCNA severokorejskou vyšetřovací skupinu. Informace nelze nezávisle ověřit.
Napětí na Korejském poloostrově roste poté, co KLDR souseda obvinila z vysílání dronů s letáky nad hlavní město Pchjongjang. KLDR to nazvala politickou a vojenskou provokací.
Pchjongjang tento týden kritizoval Spojené státy, že o víkendu vyslaly na Korejský poloostrov na společné cvičení s Jižní Koreou a Japonskem letadlovou loď s jaderným pohonem. KLDR slíbila odpověď.
Skupina severokorejských aktivistů oznámila, že do KLDR vyslala balony s letáky kritizujícími Kim Čong-una. Jedná se o reakci na balony s odpadem, které vyslala opačným směrem KLDR minulý týden.
KLDR podle Soulu dělostřeleckou palbou v nárazníkové zóně nedaleko námořní hranice porušuje mezikorejskou dohodu z roku 2018, jejímž cílem bylo zmírnit napětí na Korejském poloostrově.
Podle vzhledu ponorka vypadá jako upravené plavidlo třídy Romeo. Tenhle model ze sovětské éry dostala Severní Korea v 70. letech od Číny a ho začala sama vyrábět. Má jich asi 20.
Letos už KLDR odpálila několik desítek raket. Loni jich bylo rekordních více než 70, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny.
Spolu s ní přijeli i bezpečnostní experti, například ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr a Pavel Žáček, předseda Výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny.
Stále častěji se v Jižní Koreji objevuje názor, že by měla země vyvíjet vlastní jaderné země. To je v rozporu s oficiální politikou Washingtonu, který usiluje o denuklearizaci poloostrova.
Střela vystoupala do výšky 5768 kilometrů a doletěla do vzdálenosti 989 kilometrů, uvedlo KLDR. Raketa po necelých 67 minutách dopadla do oblasti ve vodách mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.
Severní Korea v pátek pohrozila „bezprecedentně“ tvrdou reakcí, pokud Jižní Korea a USA uskuteční plánovanou sérii vojenských cvičení. Raketa letěla asi 66 minut a urazila kolem 900 kilometrů.
Severokorejská dynastie Kimů zvažuje potenciálního nástupce. Po novoročních oslavách, na kterých se ukázala dcera Kim Čong-una, se objevily nové spekulace.
„Severokorejské odpálení balistických raket je závažnou provokací, která podkopává mír a stabilitu na Korejském poloostrově i v mezinárodním společenství,“ odsoudila test Jižní Korea.
Jižní Korea odpal označila za „vážnou provokaci, jež ohrožuje mír a stabilitu“ na Korejském poloostrově a mimo něj. Zároveň uvedla, že jde o porušení rezolucí OSN.
Severní Korea letos navzdory mezinárodním zákazům a sankcím uskutečnila bezprecedentní počet raketových testů, včetně testu mezikontinentální balistické rakety schopné zasáhnout pevninu USA.
Někteří odborníci tvrdí, že cílem nedávných severokorejských zbrojních testů je také modernizovat jaderný arzenál, aby KLDR posílila svůj vliv při budoucích jednáních se svými rivaly.
Odpal dvou raket do Východního moře se odehrál několik hodin poté, co Spojené státy a Jižní Korea ukončily nové kolo námořních cvičení u východního pobřeží Korejského poloostrova.
Podle analytiků se KLDR snaží vyvinout tlak na amerického prezidenta Joe Bidena, aby obnovil s Pchjongjangem jednání a byl ochotný severokorejskému režimu nabídnout ústupky v podobě zmírnění sankcí.
Nedělní test byl už sedmou severokorejskou raketovou zkouškou v letošním roce a vzhledem k použité raketě je označován za největší, jaký severokorejský komunistický režim podnikl od roku 2017.
Jedna balistická raketa byla odpálena z blízkosti města Sinpcho, kde se nachází severokorejská ponorková základna a režim tam uskladňuje vybavení pro zkušební odpaly raket z podvodních plavidel.
Svoje poznámky pronesl na obranné konferenci, na níž byla mimo jiné vystavena mezikontinentální balistická střela Hwasong-16. Ta je dosud největší, jakou KLDR vyvinula, zatím nebyla otestována.
„Zdůraznili jsme důležitost rozličných dohod uzavřených mezi Jihem a Severem, které mají zabránit ozbrojeným konfliktům a válkám,“ uvedla jihokorejská prezidentská kancelář.
Haishen je třetí tajfun, který oblast zasáhl v rozmezí tří týdnů. O víkendu dorazil nad Okinawu a další jižní japonské ostrovy, přičemž jej provázel vítr o rychlosti přes 150 kilometrů za hodinu.