Kerry hájil rezoluci OSN o izraelských osadách. Posloužil teroristům, reagoval Netanjahu
Americký ministr zahraničí John Kerry věnoval svůj poslední velký projev ve funkci palestinsko-izraelskému konfliktu. Hájil rozhodnutí Spojených států nevetovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyzývá Izrael k zastavení výstavby osad na palestinském území. Vysloužil si za to kritiku izraelského premiéra Benjamina Natanjahua.
Kerry v projevu připomněl, že zmíněnou rezoluci Rady bezpečnosti inicioval Egypt a ne Spojené státy, které pro ni ani nehlasovaly, ale nevetovaly ji. Rozhodnutí USA odůvodnil tím, že výstavba jde proti jediné možnosti, jak zajistit dlouhodobý mír, což je vytvoření dvou nezávislých států. Výstavba osad podle Kerryho tuto možnost ohrožuje.
„Hlasování v OSN bylo hlasováním o zachování možnosti - vytvoření dvou států. A to Spojené státy podporují. Budoucnost Izraele je demokratický židovský stát, který žije v míru a bezpečí se svými sousedy. Chci také zdůraznit, že žádná jiná americká vláda neudělala pro bezpečnost Izraele víc než vláda prezidenta Baracka Obamy,“ uvedl John Kerry ve zhruba 70minutovém projevu, ve kterém opakovaně připomínal, že Spojeným státům leží na srdci bezpečnost Izraele.
"We cannot stand by and do nothing when we see the hope of peace slipping away. This is a time to stand up for what is right." -- @JohnKerry pic.twitter.com/5yTq1eetrB
— Department of State (@StateDept) December 28, 2016
Kromě toho uvedl, že současný izraelský premiér Netanjahu sice dvoustátní řešení podporuje, ale jeho koaliční vláda nikoli a usiluje o rozšiřování osad víc než kterákoli jiná izraelská vláda v historii. Současná praxe prý v dlouhodobém horizontu vzniku dvou států zabrání.
Život Palestinců a Židů v jednom státě podle Kerryho nikdy nezaručí mír, ani bezpečnost pro Izrael a navíc povede k hájení obezděných oblastí, kde žijí lidé s omezenými právy, což je podle něj v rozporu s demokratickými ideály Spojených států i Izraele.
Izraelského premiéra vyšetřuje policie. O Netanjahua se zajímá ve dvou případech
Číst článek
Americký ministr zahraničí na závěr projevu jmenoval také šest principů, která prý vycházejí z předchozích rozhovorů i rezolucí a jsou základem pro vyjednávání.
Jde o vytvoření mezinárodně uznávané hranice mezi izraelským a palestinským územím, naplnění vize dvou oddělených států a dvou národů, jejichž občani budou mít rovná práva, nabídku férového řešení pro otázku palestinských uprchlíků, dohodu na tom, že Jeruzalém bude sloužit jako hlavní město obou států s volným přístupem k posvátným místům.
Za páté je podle Kerryho třeba uspokojit bezpečnostní požadavky Izraele a poslední šestý bod je ukončit stávající konflikt a normalizovat vztahy. Kerry také kritizoval teroristické útoky Palestinců a obecně násilný přístup palestinského hnutí Hamás.
Israeli PM Netanyahu issues firm rebuke of Sec. of State John Kerry’s speech: “We do not need to be lectured." https://t.co/eIvsKSQadp pic.twitter.com/sPm4UPrxdM
— ABC News (@ABC) December 28, 2016
Izraelský premiér Benajmin Netanjahu označil celý projev za velké zklamání. Kerry prý nepochopil hlavní problém, kterým je, že Palestinci odmítají židovskému státu přiznat právo na existenci:
„Pan ministr Kerry svým proslovem posloužil nepolevující teroristické kampani, kterou Palestinci proti židovskému státu vedou už skoro celé století. Vyčetl Izraeli nedostatek vůle k míru, a zároveň vášnivě odsoudil politiku, která Židům umožňuje žít v jejich historické domovině a ve věčném hlavním městě Jeruzalémě," zhodnotil izraelský premiér Benjamin Netanjahu Kerryho proslov.
Palestinský prezident Mahmoud Abbas byl spíše na straně Kerryho. V reakci na projev uvedl, že mír mezi Izraelci a Palestinci je podle něj stále dosažitelný, vyžaduje ale konec rozšiřování židovských osad před tím, než mírové rozhovory znovu začnou.
Kerry se s funkcí šéfa americké diplomacie pomalu loučí. V lednu se stane prezidentem Donald Trump, který už deklaroval odlišné postoje. Po schválení rezoluce Trump napsal na svém twitteru, že současná administrativa se k Izraeli chová pohrdavě a neuctivě a slíbil, že vztahy zlepší.
Nového prezidenta se ostatně nemůže dočkat také izraelský premiér. „Izrael se těší na spolupráci se zvoleným prezidentem Trumpem a republikány i demokraty v americkém Kongresu při zmírňování škod, které tahle rezoluce napáchala. A nakonec ji úplně zrušíme,“ uvedl Netanjahu.