Zneužít jde technologii všech výrobců, říká odborník Aleš Špidla k výrobkům firmy Huawei
Stavíme svět na zranitelném hardwaru, každá technologie je zranitelná. Takový je názor odborníka na kybernetickou bezpečnost Aleše Špidly, když v rozhovoru s moderátorkou Marií Bastlovou přijde řeč na kauzu kolem společnosti Huawei. Právě před výrobky této firmy varují Spojené státy – mohou prý sloužit ke špionáži.
Podle Špidly má celá akce kolem Huawei více rovin. Jednou z nich je bezpečnostní riziko, které vyplývá z toho, že čínské firmy jsou neustále pod kontrolou státu.
Mohou být mobilní telefony, modemy a routery nejenom čínské společnosti Huawei bezpečnostním rizikem? Aleš Špidla odpovídá na otázky Marie Bastlové
„Druhou rovinou je nervozita Spojených států z projektu Made in China 2025,“ říká s tím, že právě do té doby se Čína chce stát světovým lídrem v oboru informačních technologií, ve farmacii a dalších odvětví. K tomu pak potřebují kvalitní průmyslovou špionáž.
Konkrétní důkazy o tom, že by Huawei prováděla špionáž, podle Špidly nejsou, zneužít lze ale technologii kteréhokoliv výrobce.
„V okamžiku, kdy najdete zranitelnost nebo díru, která tam ani nemusela být vložena úmyslně, ale je vadou buď softwaru, nebo v hardwaru, tak ji dokážete zneužít,“ říká s tím, že právě to je princip hackingu.
Legislativa v Česku zaostala
Zpravodajské informace současného světa se řeší právě v kyberprostoru. A technologie to umožňují. Přitom je jedno, jestli jsou vyrobeny v Číně. „Drtivá většina komponentů pro zařízení, byť vyrobená v Americe, se stejně vyrábí v čínských továrnách,“ dodává.
V Česku je společnost Huawei bezpečnostním rizikem generovaným především zákonem o veřejných zakázkách, který podle Špidly neumožňuje uplatnit informace ani z Bezpečnostní informační služby.
„Legislativa zaostala za technologickým rozvojem,“ uzavírá.