Vězněný Katalánec Junqueras je europoslancem s imunitou, rozhodl Soudní dvůr Evropské unie
Vězněný katalánský politik Oriol Junqueras získal svým květnovým zvolením mandát europoslance a společně s ním i poslaneckou imunitu. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie, který dal jednomu ze separatistických vůdců za pravdu ve sporu s ústředními španělskými úřady. Madrid tvrdí, že Junqueras poslancem není, neboť mandát nepřevzal, a imunitu proto nemá.
Soudní dvůr Evropské unie uvedl, že španělská justice měla povinnost co nejdříve požádat Evropský parlament, aby Junquerasovi imunitu odebral, pokud jej po jeho zvolení chtěla zadržovat ve vazbě. Junquerasova strana, jejíž podpora je důležitá pro osud příští španělské vlády, v reakci na verdikt požádala o politikovo okamžité propuštění.
Vysoké tresty pro katalánské politiky za referendum o nezávislosti. Bývalý vicepremiér dostal 13 let
Číst článek
Nejvyšší španělský soud vyměřil v říjnu vůdci katalánské levice 13 let vězení za předloňské neústavní referendum o nezávislosti tohoto autonomního regionu. Jeho advokáti tvrdí, že měl proti trestnímu stíhání imunitu již od svého květnového zvolení.
„Osobě, která je zvolená do Evropského parlamentu, náleží status poslance v důsledku a ode dne vyhlášení výsledků voleb,“ konstatoval ve čtvrtek unijní soud.
Podle soudců náleží Junquerasovi imunita, která mu měla umožnit osobní převzetí mandátu. To mu však španělský soud nepovolil, neboť byl politik ve vazbě kvůli tehdy ještě probíhajícímu procesu.
‚Rozhoduje evropský soudní dvůr‘
Jak ale Radiožurnálu řekla emisarka katalánské autonomní vlády Krystyna Schreiberová, rozhodující je názor Soudního dvora Evropské unie, a nikoli soudu členského státu. „Podle verdiktu by měl Oriol Junqueras opustit vězení, vyzvednout si své dokumenty a stát se poslancem Evropského parlamentu,“ popsala.
Soud propustil několik členů katalánské vlády z vazby. Za mřížemi zůstává katalánský vicepremiér
Číst článek
Unijní soudci dospěli k závěru, že pokud španělská justice chtěla i po vyhlášení volebních výsledků Junquerase zadržovat, musela co nejrychleji požádat Evropský parlament, aby jej imunity zbavil.
Strana Republikánská levice Katalánska, kterou odsouzený politik vede, po oznámení verdiktu na twitteru vyzvala k jeho okamžitému propuštění. Rozsudek španělské justice by podle strany měl být anulován.
‚Zrušte rozsudek‘
„Z Evropy přišla spravedlnost. Byla porušena práva naše i práva dvou milionů lidí, kteří nás volili. Zrušte rozsudek a propusťte všechny!“ napsal na twitteru sám Junqueras, s nímž si tresty odpykávají další bývalí představitelé katalánské vlády.
Katalánský expremiér poslal pro europoslanecké pověření právníka. Úřady mu vzkázaly, ať přijde sám
Číst článek
Junqueras je v těchto dnech důležitou osobou při vyjednávání o budoucí španělské vládě. Socialistický premiér Pedro Sánchez nemá pro svou koaliční vládu dost hlasů a potřebuje podporu menších stran. S katalánskou levicí, jež disponuje 13 parlamentními křesly, jedná o tom, zda umožní získat důvěru jeho nové vládě tím, že se zdrží hlasování.
Podle španělských médií verdikt unijního soudu patrně nebude mít přímý vliv na Junquerasův trest. Web listu El Periódico napsal, že rozsudek nechává konečné rozhodnutí o jeho možném propuštění na španělském nejvyšším soudu.
Čtvrteční rozsudek však může mít vliv na případ bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který se rovněž obrátil na unijní soud kvůli imunitě. I on byl v květnu ve Španělsku zvolen europoslancem. Ani on se nezúčastnil přebírání mandátů nově zvolených poslanců ve španělském parlamentu, protože je na útěku před místní justicí. Ta ho viní ze vzpoury také kvůli referendu z roku 2017.