'Jsme rozčarovaní, ohrozíte svobodu slova.' Američané ostře reagují na polský zákon o holokaustu

Spojené státy jsou zklamané podpisem prezidenta Andrzeje Dudy pod novelou týkající se historie Polska za druhé světové války a holokaustu, oznámil v úterý v ostrém prohlášení úřad ministra zahraničí Rexe Tillersona. Zavedení trestů za připisování zločinů polskému státu bude mít vliv na svobodu slova a akademického výzkumu, stojí v prohlášení. Na Dudovo rozhodnutí v úterý reagoval i Izrael.

Washington/Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministra zahraničních věcí Rex Tillerson a polský prezident Andrzej Duda na schůzce ve Varšavě 27. ledna 2018

Americký ministra zahraničních věcí Rex Tillerson a polský prezident Andrzej Duda na schůzce ve Varšavě 27. ledna 2018 | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Schválený zákon, který se v úterý dopoledne rozhodl polský prezident Andrzej Duda podepsat, zavádí pokutu nebo až tříletý trest vězení za veřejné připisování podílu či spoluodpovědnosti za zločiny nacistické říše Polsku či Polákům, pakliže to je v rozporu s fakty a skutečností.

Duda podepsal polský 'zákon o holokaustu', obratem ho ale pošle k soudu kvůli svobodě slova

Číst článek

PiS: jde nám o 'polské koncentráky'

Prezident po podpisu pošle novelu k posouzení ústavnímu soudu. Ten má mimo jiné posoudit, zda zákon neomezuje svobodu slova a také přiměřenost trestu.

Vládní straně Právo a spravedlnost, která zákon prosadila, jde údajně především o zamezení používání termínu „polské tábory smrti“, který se v některých případech chybně používá pro pojmenování německých nacistických koncentračních táborů nacházejících se na dnešním území Polska.

Novela v posledních týdnech vzbudila široké mezinárodní kontroverze a zhoršila vztahy Polska s Izraelem, Ukrajinou i Spojenými státy.

Izraelci a Američané chápou zákon jako pokus o vymazání činů polských vyděračů, udavačů a kolaborantů, kteří se podíleli na masakrech a vyvražďování Židů.

USA: jsme rozčarovaní

Vláda se vydala slepou uličkou, diplomacie se sype, říká historik k polskému 'zákonu o holokaustu'

Číst článek

„Spojené státy jsou rozčarované, že polský prezident podepsal zákon, který zavádí tresty za připisování nacistických zločinů polskému státu,“ stojí v úterním prohlášení amerického ministerstva zahraničních věcí. „Uplatňování tohoto zákona bude mít nepříznivý vliv na svobodu projevu a akademický výzkum.“

„Chápeme, že výrazy jako 'polské tábory smrti' jsou bolestivé a mylné. Takové historické nepřesnosti se dotýkají Polska, našeho silného spojence a je potřeba proti nim bojovat způsobem, který respektuje základní hodnoty,“ napsalo ministerstvo. Věříme, že otevřená debata a vzdělávání jsou nejlepšími prostředky k obraně před zavádějícími výrazy.

Ještě 27. ledna ministra zahraničí Rex Tillerson chválil ve Varšavě Polsko jako velice důležitého spojence USA, nyní i v roli nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. Kromě prezidenta Andrzeje Dudy, premiéra a ministra zahraničí se sešel také s předsedou vládní strany Právo a spravedlnost Jarosławem Kaczyńským. Schůzka trvala asi hodinu.

Izrael: smířlivější tón

Izraelské ministerstvo zahraničí dříve varovalo, že podpis prezidenta Dudy bude mít za následek odvolání izraelské velvyslankyně z Varšavy, v úterý ale ministerstvo zvolilo smířlivější tón.

Polský premiér hájil 'zákon o pravdě', sám chybně připsal Němcům vinu za masakr v Katyni

Číst článek

„Doufáme, že v termínu, kdy bude ústavní soud zákon posuzovat, se nám podaří dohodnout změny a úpravy,“ napsal úřad. Izrael tak chce pokračovat v diskusi s polskou vládou.

Ukrajina: vzbudíte protiukrajinské nálady

Ještě v úterý dopoledne se k polské novele vyjádřil ukrajinský parlament, poslanci v usnesení odsoudili a vyzvali prezidenta Dudu k tomu, aby zákon vetoval.

Ukrajincům vadí to, že zákon odsuzuje předválečný ukrajinský nacionalismus a banderovce i to, že se v něm píše o masakru na Volyni.

Podle ukrajinských poslanců zákon „otevírá cestu k manipulaci a zvýšení protiukrajinských nálad v polské společnosti“.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme