Nedávno postavená luxusní budova musí pryč, rozhodlo Tokio. Blokuje výhled na horu Fudži
Luxusní desetipatrová budova v Tokijské prefektuře bude zbourána, protož blokuje výhled na horu Fudži, rozhodly tento týden japonské úřady. Proti developerskému projektu, který byl dokončen teprve nedávno, obyvatelé města Kunitači protestovali od začátku. Informovala o tom tisková agentura Džidži. Právě výhled na nejvyšší japonskou horu měl být podle developerů největší předností projektu.
Gurando Mezon Kunitači Fudžimidóri v ulici s výhledem na Fudži tvoří 18 bytů s plochou až 76 metrů čtverečních. Za jednu bytovou jednotku zájemci zaplatili 82 milionů jenů (téměř 12 milionů korun).
Společnost Sekisui House, která za projektem stojí, uvádí, že budova je v pořádku a v souladu se zákonem. „Nevěnovali jsme ale dostatečnou pozornost dopadu na okolní prostředí, například na krajinu,“ zhodnotili nyní její zástupci.
Ve stárnoucím Japonsku přibývá prázdných domů. Je jich už téměř devět milionů
Číst článek
Podle původních plánů měla být budova jedenáctipatrová, po několika schůzkách s místními obyvateli předměstí ale společnost Sekisui House projekt o patro snížila. Budoucí majitelé bytů se do budovy měli nastěhovat v červenci.
Ačkoli je centrum japonské metropole známé výškovými budovami, ve většině obytných čtvrtí nadále převládají nižší domy.
Hora Fudži v průběhu let inspirovala řadu japonských i zahraničních umělců. Zřejmě nejznámější v tomto ohledu je sbírka barevných dřevotisků z 19. století od malíře Hokusaie Kacušiky s názvem 36 pohledů na horu Fudži.
Nejvyšší japonský vrchol ročně přiláká také řadu turistů. Japonské úřady nedávno přistoupily k zavedení online registrací pro výstup na horu, který dříve zpoplatnily 2000 jeny (necelých 300 korun).