Ve stárnoucím Japonsku přibývá prázdných domů. Je jich už téměř devět milionů

Počet prázdných domů v Japonsku, které se potýká se stále klesajícím počtem obyvatel, se vyšplhal na rekordních devět milionů. To by bohatě stačilo například pro všechny obyvatele New Yorku. O rostoucím počtu prázdných domů ve východoasijské zemi píše CNN.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům

Opuštěné domy se v Japonsku nazývají „akija“ (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Opuštěné domy se v Japonsku nazývají „akija“. Tímto termínem tady obvykle označují opuštěné domy na venkově, ale stále častější jsou i ve velkých městech, jako je Tokio a Kjóto. Podle oficiálních údajů je v současném Japonsku neobývaných dokonce 14 % všech obytných nemovitostí. Země se už teď potýká se stárnutím populace a alarmujícím poklesem počtu každoročně narozených dětí.

Japonsko čelí rekordnímu počtu útoků medvědů. Vyzkouší systém varování pomocí AI

Číst článek

Domy se často dědí z generace na generaci. S klesající porodností v Japonsku však mnoho lidí nemá dědice, kterým by je předali. Opuštěné domy ztěžují obnovu venkovských obcí a brzdí tak snahu přilákat sem mladší zájemce o alternativní životní styl. Stávají se také potenciálním nebezpečím kvůli nedostatečné údržbě a zvyšují riziko pro záchranáře v době katastrof v zemi náchylné k zemětřesením a tsunami.

Juki Akijama, profesor z fakulty architektury a urbanismu na Tokijské městské univerzitě, uvedl, že „když dojde k zemětřesení nebo tsunami, existuje možnost, že prázdné domy budou blokovat evakuační trasy“. Po zemětřesení mívají úřady také problém rozhodnout, které poškozené nemovitosti mohou odstranit. Často totiž není jasné, komu patří.

Profesor Akijama vytvořil program s umělou inteligencí, který předpovídá oblasti nejvíce ohrožené prázdnými domy. Zdůraznil, že tento problém není jenom v Japonsku – potýkají se s ním i v USA a některých zemích Evropy. Podle něj je ale situace v Japonsku, vzhledem k jeho architektonické historii a kultuře, obzvlášť tíživá. „Domy v Japonsku nemají historickou hodnotu,“ řekl. „Na rozdíl od Západu lidé obvykle neoceňují bydlení ve starých budovách. V Japonsku platí, že čím novější dům, tím vyšší je jeho cena,“ dodal.

Tamara Kocourková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme