Izraelská armáda zahájila operaci v Násirově nemocnici. Tvrdí, že tam Hamás držel rukojmí

Izrael zahájil operaci v Násirově nemocnici v Chán Júnisu, v největší nemocnici na jihu Pásma Gazy. Informovala podle Reuters izraelská armáda. Ta tvrdí, že tam hnutí Hamás drželo lidi unesené 7. října z izraelského pohraničí. Už ráno se objevily nepotvrzené zprávy o vstupu vojáků do nemocnice. Reportér Al-Džazíry uvedl, že armáda stanovila ultimátum do sedmi hodin ráno místního času, aby se evakuovali lidé ukrývající se před boji.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská armáda v pásmu Gaza

Izraelská odveta si podle úřadů v Gaze ovládaných Hamásem dosud vyžádala životy nejméně 28 663 Palestinců a na 68 395 Palestinců bylo při masivním bombardování a pozemní operaci zraněno (ilustrační foto) | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

„Provádíme přesné cílené operace jako v minulosti tam, kde by podle tajných služeb mohla být těla rukojmích,“ uvedla izraelská armáda. Palestinské úřady ovládané hnutím Hamás předtím informovaly, že vojáci vnikli na pohotovost nemocnice a násilím vyhání civilisty a zdravotníky.

USA zkoumají izraelské nálety v Gaze. Podle amerického deníku prověřují i použití bílého fosforu

Číst článek

Podle Al-Džazíry před tím buldozerem zbořili zeď v jedné části areálu a nařídili zdravotníkům přemístit pacienty z intenzivní péče do jiné budovy.

Reportér Al-Džazíry ráno hovořil o „těžké palbě“ a o tom, že tam lékaři a zdravotní sestry s pacienty mají v malých skupinách procházet kontrolami a opouštět budovu. Mnoho mladých mužů podle něj vojáci zatkli.

Ve středu BBC s odvoláním na palestinské zdroje uvedla, že armáda nařídila tisícům lidí se z nemocnice evakuovat. Armáda uvedla, že pro odchod zřídila bezpečný koridor, což ale popřely zdroje televize Al-Džazíra, podle níž bylo několik lidí při evakuacích postřeleno.

Podle BBC se ve středu na sociálních sítích objevila videa, na nichž v okolí nemocnice zní z amplionů v arabštině výzvy k evakuaci, zatímco nad nemocnicí letí dron.

Podle organizace Lékaři bez hranic, jejíž zdravotníci jsou také v Násirově nemocnici, ale Palestinci neví, kam se evakuovat. „Ptají se nás, kde je bezpečno? Kam máme jít?“ uvedla v prohlášení MSF její koordinátorka pro Gazu Lisa Macheinerová.

Podle MSF Palestinci v Pásmu Gazy nemohou na sever, protože jim v tom brání izraelská armáda, která na cestách zřídila kontrolní stanoviště. Dál na jih do oblasti Rafáhu u egyptských hranic se bojí, jelikož tam armáda v poslední době zesílila letecké údery a chystá tam rozsáhlou pozemní operaci. V této oblasti je už přitom přes milion lidí, kteří tam od října uprchli před boji z jiných částí tohoto palestinského území.

Velké obavy ohledně Násirovy nemocnice vyjádřil už ve středu šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus, který tuto nemocnici označil za „páteř zdravotnického systému v jižní Gaze“. Zástupci WHO podle něj v posledních dnech ztratili kontakt s tamními zdravotníky kvůli bojům v okolí areálu.

Biden rozhodl o ochraně Palestinců v USA před deportací na příštích 18 měsíců. Týká se to 6000 lidí

Číst článek

I do dalších nemocnic v Pásmu Gazy už dříve vstoupila izraelská armáda, která tvrdí, že je využívá Hamás, který pod nimi má útočiště v síti tunelů, jež vedou celým Pásmem Gazy. Proti Hamásu vede Izrael válku od 7. října, kdy palestinští ozbrojenci pronikli z Gazy do izraelského pohraničí, kde povraždili na 1200 lidí a dalších 253 unesli.

Izraelská odveta si podle úřadů v Gaze ovládaných Hamásem dosud vyžádala životy nejméně 28 663 Palestinců a na 68 395 Palestinců bylo při masivním bombardování a pozemní operaci zraněno. Tyto údaje, které nerozlišují mezi civilisty a bojovníky, nelze nezávisle ověřit. Podle řady expertů ale více méně odpovídají skutečnosti.

Město Chán Júnis je místem intenzivních bojů izraelské armády s hnutím Hamás od prosince, kdy tam izraelští vojáci přesunuli centrum operací poté, co z větší části ovládli sever Pásma Gazy.

V posledních týdnech se schyluje k rozsáhlé pozemní operaci v Rafáhu, který leží několik kilometrů od Chán Júnisu a do něhož se před boji od října uchýlil přes milion lidí. Izraelská vláda tvrdí, že jim před zahájením operace umožní se evakuovat. Kam přesně to bude, zatím není jasné, hovoří se o zřízení stanových táborů na pobřeží Pásma Gazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme