Italští poslanci schválili úsporná opatření Montiho vlády
Italský kabinet Maria Montiho přežil hlasování o balíku úsporných opatření, se kterým spojil žádost o důvěru. Poslanci schválili mimo jiné znovuzavedení daně z nemovitostí, zvýšení věku pro odchod do důchodu a další škrty, které mají do státní pokladny přinést 33 miliard eur.
V dolní komoře se pro přijetí opatření vyslovilo 495 poslanců, 88 jich bylo proti. Příští týden mají o vládních návrzích hlasovat senátoři.
Reformy navrhované vládou by měly zajistit vyrovnaný rozpočet do roku 2013. Premiér Monti slibuje, že úsporný plán uchrání Itálii před bankrotem.
O schválených úsporných opatřeních mluvil ve Světě o třetí spolupracovník ČRo v Itálii Josef Kašpar
To ale nebrání Italům, aby proti škrtům protestovali; dnes stávkují železničáři a řidiči městských autobusů a metra.
Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Římě Josefa Kašpara dnes schválená opatření nejspíš skutečně budou převedena do praxe. Problémy ale předvídá v případě dalších vládních kroků.
„Protože představitelé největších stran, zvláště pak bývalé Berlusoniho vlády, řekli, že pro tato opatření hlasují jenom ze smyslu pro zodpovědnost. Ale vzhledem k tomu, že Monti prohlásil, že některá další opatření, která se do tohoto balíku nedostala - a to je předmětem velké kritiky, například liberalizace pracovního trhu, liberalizace například taxíkářů, lékárníků a podobně -, že se o to pokusí při dalších opatřeních. A tam je podle mého názoru otázka, zda se to vládě skutečně podaří prosadit,“ uvedl Kašpar ve Světě o třetí.
Strany kritizují hlavně vysoké daně a naopak navrhují rozšíření prorůstových opatření, další privatizaci a omezení státní administrativy.
„Z toho celého balíku 33 miliard přibližně tři čtvrtiny, ne-li víc, obnášejí nové daně. Takže například v příštím roce by daně měly obsahovat 45 procent příjmů každého Itala, což je obrovské kvantum,“ poznamenal Josef Kašpar.
Monti: Dnešek je jen začátek
Premiér Monti ovšem upozorňuje, že přijatý balíček je pouze začátkem velkých ochranných opatření a další úsporné kroky budou následovat. Novým úkolem vlády je nyní podle prvního ministra liberalizace různých sektorů ekonomiky, především zjednodušení podnikání, které je v Itálii dnes velmi obtížné.
"V tomto ohledu je Itálie v různých mezinárodních žebříčcích daleko za africkými a i asijskými zeměmi, a nemluvím o žádných asijských tigrech, ale o rozvojových zemích," vysvětlil v Ozvěnách dne Radiožurnálu zahraniční reportér ČRo Ondřej Houska.
Ekonomika Itálie ale i přes přijetí úsporných opatření v příštím roce zpomalí. Podle odhadu sdružení italských průmyslníků klesne o jeden a půl procenta, což je bude jeden z nejhorších výsledků v rámci celé EU.
Svůj podíl viny na tom nesou samotná úsporná opatření, která ovšem podle Ondřeje Housky mohou zemi přinést opětovný růst v dalších letech, pokud Itálie bude pokračovat v reformách.
Ekonomickou situaci nejen Itálie navíc zhoršují finanční trhy, které i přes úsporné plány jednotlivým státům ani eurozóně nevěří.
"Pokud nedojde k nějaké samovolné korekci, ve kterou můžeme doufat, ale těžko s ní můžeme počítat, tak jediným řešením bude zásah Evropské centrální banky. Víme, že ta nakupuje v omezeném množství italské a španělské dluhopisy už dnes, ale téměř bych se vsadil, že příští rok je začne nakupovat v masivním množství, a jedině tak sníží jejich výnosy, byť za cenu porušení evropského práva," myslí si reportér Ondřej Houska.