Italský Senát přijal balík hospodářských reforem

Italský Senát dnes podle očekávání schválil vládní návrhy hospodářských reforem. Ty mají zemi vrátit důvěru investorů. Zítra by o nich měla hlasovat Poslanecká sněmovna. Premiér Silvio Berlusconi už slíbil, že po přijetí balíku zákonů odstoupí. Zatím se zdá, že by ho mohla vystřídat vláda odborníků. Jejím premiérem se pravděpodobně stane bývalý eurokomisař a respektovaný ekonom Mario Monti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty před italským ministerstvem financí proti ministru Tremontimu a Montimu, který se nejspíš stane novým premiérem

Protesty před italským ministerstvem financí proti ministru Tremontimu a Montimu, který se nejspíš stane novým premiérem | Zdroj: Reuters

Jak Evropská unie, tak finanční trhy by vznik úřednické vlády uvítaly, nemusela by se totiž při prosazování reforem tolik ohlížet na svou popularitu. Politické síly teď debatují, jestli bude nová vláda sestavena na několik měsíců, nebo jestli vydrží až do řádných parlamentních voleb.

Očekává se, že by Berlusconi mohl z premiérského křesla odejít možná už během víkendu. Prohlásil, že v předčasných volbách už kandidovat nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu rozebírá situaci v Itálii

Rozpočet a balíček protikrizových opatření dnes schválilo 156 senátorů, 12 hlasovalo proti. Demokratická strana, hlavní síla opozice, a centristé nehlasovali.

Zítra dopoledne se debata přesune do Poslanecké sněmovny, aby byl zákon schválen definitivně během několika hodin. Krátce na to by měla následovat rezignace Silvia Berlsuconiho.

Berlusconi původně požadoval rychlé předčasné volby. Podle posledních zpráv ale uznal, že země potřebuje další reformy a nikoliv vyhrocenou předvolební kampaň. Zatím se mu o tom ale nepodařilo přesvědčit jeho stranu Lid svobody a řada jeho stranických kolegů tak stále požaduje okamžité volby.

Stejně tak hlavní síle levicové opozice, Demokratické straně, se příliš nedaří přesvědčit své voliče, že je třeba spolupracovat se zatracovanou vládou Silvia Berlusconiho.

Evropská unie však naléhá a závažnost situace by měla donutit italské politiky k větší rozhodnosti a realismu. Ke vzniku kabinetu odborníků dnes italské politiky otevřeně vyzval také evropský prezident Herman van Rompuy.

Italský Senát během hlasování o reformách | Foto: Reuters

Zkostnatělý pracovní trh

Balík zákonů obsahuje například privatizaci státního majetku a nevyužité zemědělské půdy, pozdější odchod do důchodu nebo návrh na daňové úlevy pro podniky zaměstnávající mladé lidi.

Evropská unie i trhy ale považují změny za nedostatečné k nastartování italského hospodářského růstu, protože v reformním balíčku chybí liberalizace zkostnatělého pracovního trhu. Hlubší reformy by tak měla prosadit až úřednická vláda.

Problémem jsou například starší zaměstnanci se smlouvami na dobu neurčitou a ochranami proti propuštění, zatímco stovky tisíc mladších zaměstnanců dostávají jen kontrakty na dobu určitou.

Monti prohlásil, že by se soustředil především na reformu pracovního trhu a reformu služeb.

Vědunka Lunardi, Ondřej Houska, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme