Italský prezident pověřil sestavením vlády Enrica Lettu

Italský prezident Giorgio Napolitano pověřil Enrica Lettu, místopředsedu Demokratické strany, aby se pokusil sestavit novou italskou vládu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italskou vládu se pokusí sestavit místopředseda Demokratické strany Enrico Letta

Italskou vládu se pokusí sestavit místopředseda Demokratické strany Enrico Letta | Zdroj: Reuters

Enrico Letta má 46 let a na italské politické scéně je tak mladým politikem. Umírněný místotajemník Demokratické strany, katolík, který má ale už značné politické zkušenosti. Právě proto, že patří k umírněnému křídlu, předpokládá se, že získá podporu celé koalice pravého středu a Montiho centristů. I Liga severu, která odmítla dalšího kandidáta, kterým byl bývalý premiér Giuliano Amato, přijala jmenování Enrica Letty velmi pozitivně.

Kdyby se mu nepodařilo sestavit vládu, v Itálii by se vytvořila velmi riziková situace. Jak z hlediska dalšího zhoršení ekonomické situace, ale mohlo by také vyvstát riziko pouličních nepokojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Itálii mluvila spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi

Italové chtějí vládu a chtějí vládu schopnou realizovat reformy, které se považují za neodkladné už 30 let. Politické síly si to uvědomují a čeká se proto, že se Lettovi podaří sestavit novou vládu, ve které by měly být zastoupeny všechny hlavní politické síly - levý i pravý střed i centristé. Sestavení nové vlády ale není snadný úkol, Lettu čeká na jeho cestě mnoho překážek.

Všechny politické síly vědí, co je třeba realizovat a vědí také, že je třeba jednat rychle. Rozcházejí se ale v názorech na řešení italských problémů. Koalice pravého středu klade podmínky - chce zrušení vysoké daně z nemovitosti, která je bydlištěm daňového poplatníka a navrácení daně zaplacené za loňský rok.

Požaduje také rozhodné kroky pro nové pracovní příležitosti pro mládež. Jenomže k této otázce mají pravý a levý střed velmi rozdílná stanoviska. Pravý střed chce zpružnit pracovní trh, levý chce vytvářet nová pracovní místa ve státním sektoru. Navíc v Demokratické straně ne všichni chtějí spolupracovat s pravým středem a raději by spolupracovali s krajní levicí.

Italové jsou unavení a zklamaní

Nic by zřejmě v Itálii nevyřešily ani předčasné volby. Zvítězil by pravděpodobně pravý střed Silvia Berlusconiho, ale opět ne natolik, aby mohl realizovat všechny potřebné reformy bez podpory alespoň části středolevé koalice.

Italové jsou z politických tahanic už unavení a zklamaní. Navíc jsou znechucení politickými intrikami, politiky, kteří upřednostňují vlastní ambice a kariéry, zatímco se Itálie propadá do stále hlubší krize.

Finanční trhy i Evropská unie reagovaly velmi pozitivně na druhý prezidentský mandát pro Giorgia Napolitana a pověření Enrica Letty sestavením nové vlády. Jenomže dnes je italská ekonomika v hluboké krizi. Jen od začátku roku ukončilo svou činnost 30 tisíc podniků. Zejména malé a střední podniky dusí nedostatek úvěrů, vysoké daně, neplatící stát, nákladná a pomalá byrokracie, i nepružný pracovní trh. Ekonomická situace je katastrofická a nová vláda se pravděpodobně pokusí vyjednat mírnější úsporná opatření s Evropskou unií.

Vědunka Lunardi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme